|

Ловеч отбеляза 3 март с поклонения, панихида, поднасяне на цветя, военен ритуал и концерт

Гражданите на Ловеч отбелязват Националния празник на България 3 март с поклонения, панихида, поднасяне на цветя, военен ритуал и концерт.

Главното тържество бе на Белия паметник в 12 часа, където се събраха участниците от различните колони. Проведе се военен ритуал с участието на Общинския духов оркестър и  почетен строй от Единен център за военна подготовка в Плевен.

Към множеството с приветствие се обърна кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова:

„Ние така сме свикнали с днешния пейзаж, че не можем да си представим този хълм без Белия и Черния паметник, без Алеята на българо-руската дружба и паметника на Гложенеца. Но тогава, преди 141 години, Стратеш е бил гол хълм. А имената, които днес са изписани върху гранита, тогава са били живи хора. Днес поднасяме пред тях цветя. Днес поднасяме нашата благодарност за тяхната саможертва. От тази дата, Трети март, ми се иска да можем ясно да виждаме както назад в миналото, така и напред във времето. Защото зад нас е дългият път на обществено съзряване и приобщаване. И днес с радост можем да кажем, че България е в семейството на модерните и богати държави.“

Историческите факти бяха припомнени в словото на директора на РИМ – Ловеч, Капка Кузманова:

„Днес се връщаме към своята история, за да оценим Трети март 1878 г. от позицията на неговата историческа значимост. Това е 12–ата поред война между руската и османската империя. С Лондонския протокол от 1878 г. Великите сили дават мандат на Русия за провеждането на войната“. Ораторът припомни, че Ловеч по време на освободителните битки е дал 2600 жертви.

Слово произнесе и Ловчанският митрополит Гавриил, като подчерта на какви унизения и ограничения са били подложени поробените християни по време на игото и Русия е освободила своите братя по вяра.

Сред официалните лица на тържеството бяха още народният представител Милко Недялков, областният управител Ваня Събчева, старши комисар Милен Маринов, директор на ОД на МВР Ловеч.  зам.- кметовете на Ловеч Цветан Георгиев, Венцислав Христов  и Даниел Колев, общински съветници, представители на партии и граждански организации.

По-рано ловчанското духовенство отслужи панихида за загиналите за Освобождението на България в храм „Св. Троица“. Венци и цветя бяха поднесени на паметника на загиналите ловчалии  в двора на храма, както и на паметната плоча на Цачо Шишков. Участваха граждани и ученици от Основно училище „Васил Левски“, Основно училище „Христо Никифоров“ и Средно училище „Тодор Кирков“

На „Кървавия камък“ в кв. „Дръстене” венци и цветя поднесоха от Регионалния исторически музей и Художествена галерия – Ловеч.

Венци и цветя бяха поднесени и на паметниците на Алеята на българо-руската дружба и на паметника на Васил Йонков – Гложенеца в парка „Стратеш“. Участваха ученици от Профилирана езикова гимназия „Екзарх Йосиф Първи, Профилирана природо -математическа гимназия, Професионална гимназия по икономика, търговия и услуги –Ловеч, от Професионална гимназия по механоелектротехника, Национална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов”.

На Черния паметник венци и цветя поднесоха Професионална гимназия по икономика, търговия и услуги –Ловеч, Професионална гимназия по механоелекротехника, Национална гимназия по ветеринарна медицина „Проф. д-р Димитър Димов”.

Празничната  програма на Община Ловеч завършва с концерта „България – земя на герои“ с участието на НЧ „Зорница 2010 – Нено Щрегарски“ и Ловчанско читалище „Наука 1870 г.“  Изявата е от 18:00 часа в салона на Драматичен театър Ловеч.

Община Ловеч, пресцентър