Спират от продажба опасен душ гел в Троян заради забранено вещество

При проверка на РЗИ – Ловеч в обект за търговия с козметика в Троян е установено, че 5 броя душ гел „CAMAY MADEMOISELLE Shower gel Playfull scent of lotus flower“ 250 ml съдържат забранено вещество. Издадени са предписание и заповед за спиране на реализацията на продукта.

В състава на душ гела е открито веществото BUTYLPHENYL METHYLPROPIONAL (CAS №80-54-6), което е включено под номер 1666 в Приложение II на Регламент (ЕО) 1223/2009 – списък на веществата, забранени в козметичните продукти.

През периода са извършени общо 25 проверки на обекти с обществено предназначение в Ловеч, Ябланица, Златна Панега, Троян, Български Осъм и Тетевен, като останалите обекти отговарят на нормативните изисквания.

При проверки в аптеки в Ловеч, Троян, Луковит, Тетевен и село Български извор са установени проблеми с доставките на определени инсулини от складовете на търговците на едро – нерегулярни доставки, забавяне, отказ или доставка в по-малки количества.