Ресурсни психолози обсъждаха нови модели за оценяване

psiholozi80 психолози, които предоставят грижа за деца със специални образователни потребности, се събраха на национална среща в Плевен. Над 13 хиляди деца със специални потребности са обхванати от ресурсните центрове в цялата страна, в които работят общо 114 психолози. Целта на ресурсното подпомагане е да осигури гъвкав набор от отговори на индивидуалните потребности на всяко дете, каза Калоян Дамянов, председател на националната асоциация на ресурсните учители в България.
„Целта на форума е да се унифицира рамката, по която се работи в цялата страна, да се предложат нови модели за оценяване на децата със специални потребности, включително ранна интервенция, както и нов модел за оценяване на специалните потребности от екипите за комплексно педагогическо оценяване, които функционират към момента в регионалните инспекторати по образованието. Нашата асоциация има различно виждане за тяхната функция и се надяваме след тази среща да предложим нова визия, която да представим в МО“, коментира той.
Всекидневно ресурсните психолози преодоляват множество бариери, свързани с негативни нагласи и предразсъдъци в обществото. Сред проблемите в тази област е и недобрата диагностика, както и отсъствието на точни данни колко са децата със специални потребности в България. Според световната статистика едно на десет деца се ражда със специални потребности. През 2006г, когато започна дейността на ресурсните центрове у нас, са били обхванати около 1000 деца.