Възможности за бизнес с Китай представиха в Ловеч Българо-китайската търговско промишлена камара и Агенцията за малкия и средния бизнес
Възможности за бизнес с Китай представиха в Ловеч Българо-китайската търговско промишлена камара и Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприятия /ИАНМСП/ със съдействието на областния управител Ваня Събчева. Подобни семинари в рамките на проект „Насърчаване на интернационализацията на българските предприятия” ще се проведат в 26 областни центъра.
При откриването на форума Събчева подчерта, че всички възможности за бизнес са важни за страната ни, че изграждането на ползотворни контакти с китайски компании и развитието на бизнес отношенията с Китай биха били само от полза за нас.
По време на семинара бяха обсъдени основни характеристики на китайския пазар, бариери при навлизане, изисквания за внос, поведение на потребителите. Бе акцентирано, че хранително-вкусовата промишленост е с най-сериозен шанс бързо да стъпи на огромния китайски пазар, като много от продуктите ни са освободени от мита и други такси. Лектори на работната среща бяха Стефан Кинов, изпълнителен директор на Българо-китайската търговско промишлена камара, Гриша Ангелов, член на борда на директорите на камарата и Иво Илиев, представител на ИАНМСП.
„Китай измести фокуса си от Западна към Централна и Източна Европа и една от темите, които бих искал да коментираме, е навлизането на китайски инвестиции у нас, тъй като България попада в приоритетната област за работа на китайското правителство за следващите 5 години и ние трябва да се възползваме от това”, подчерта Кинов. Вторият въпрос, който той предложи за обсъждане, е Китай като атрактивен пазар, най-бурно развиващият се и динамичен, от който българският бизнес трябва да се възползва. Нашият съвет е хранително-вкусовата промишленост да бъде активна и да работи в посока стъпване на огромния потребителски пазар на хранителни продукти, акцентира още Стефан Кинов. Той поясни, че българските земеделски производители трябва да намерят правилния път към китайските компании, за да бъдат правилно позиционирани в съвместни дружества.
На работната среща, на която присъстваха представители на бизнеса и институциите, свързани с тях, стана ясно, че Агенцията за малки и средни предприятия организира промоционални прояви – национално участие на български МСП с колективен щанд на международни специализирани изложби и панаири; колективно участие на български предприятия в търговски мисии; участие на български фирми в международни бизнес форуми в страната, като бе акцентирано, че агенцията е най-големият организатор на национални участия на МСП на международни панаири и изложби по света. До края на април 2014 г. е предвидено да се организират 19 участия на МСП на международни специализирани изложби и панаири.