Проф. д-р Димитър Стойков: „2013-та година беше добра за Плевен“

Димитър Стойков12013-та година беше една от добрите години за Община Плевен, отчете кметът проф.д-р Димитър Стойков. Само по европейски програми неговият екип е работил по 19 самостоятелни и 16 партньорски проекта на обща стойност 78 250 882 лева. Наред с това са завършени редица обекти, които бяха осигурени и с държавни средства, и с общински пари, като инвестициите, които Община Плевен е направила през годината в големи, значими обекти, са над 3 милиона лева. Сред по-важните европейски проекти през изминалата година са приключилото саниране на осем плевенски училища и финализирането на комплексния проект за устойчив туризъм. Като особено знакови градоначалникът откроява проекта за интегриран план за градско възстановяване и развитие, а така също и стартиралия през 2013-та проект за създаване на проектна готовност за програмния период 2014-2020 г., както и започналото изграждане на депото за отпадъци.
В дейността за миналата година се открояват и разширяването на детска градина „Снежанка”, както и строежът на нова градина, социалните проекти и тези за осигуряване на заетост, както и проектът по интегриран градски транспорт. От голямо значение за плевенчани са европроектът за ремонт на площад „Възраждане”, както и доизграждането на плувния басейн със средства от общината.

В края на изтичащата година и в началото на следващата всеки екип се обръща назад и прави равносметка. 2013-та година беше една от добрите години за Община Плевен, тъй като само по европейски програми ние работихме по 19 самостоятелни и 16 партньорски проекта на обща стойност 78 250 882 лева. Наред с това завършихме редица обекти, които бяха осигурени и с държавни средства, и с общински пари – инвестициите, които Община Плевен направи през годината, са над 3 милиона лева в големи, значими проекти.
По-важните европейски проекти
Сред тях е санирането на осем плевенски училища по ОП “Регионално развитие” на обща стойност 4,158 млн. лева. Този проект беше завършен успешно, нямаме никакви проблеми с изпълнението. Финализиран беше и комплексният проект за развитие на устойчив туризъм в регион Плевен по ОП “Регионално развитие” на стойност 5,047 млн лева. В него бяха включени основен ремонт на Панорамата, Мостът на Победата, “Кайлъка”, крепостта “Сторгозия”. Мисля, че плевенчани видяха и детските площадки, и пейките в “Кайлъка” и сега, дори и през зимата, всички са много доволни от изпълнението на този проект. Следващият проект е “Подобряване на топлоенергийната ефективност на Община Плевен”. Сградата беше ремонтирана отвън по “Красива България” за 211 хиляди лева. След това получихме средства от държавата за ремонт на вътрешния двор, а с общински пари ремонтирахме и кабинетите, така че тя стана по-приятна и уютна сграда и за гражданите. Както знаем, тя е исторически паметник, а такъв мащабен ремонт тук не беше извършван повече от 22 години.
Проектът за интегриран план за градско възстановяване и развитие

на стойност 994 хиляди лева също е много значим, защото след проекта за общ устройствен план интегрираният план ни даде възможност да кандидатстваме по още един проект – за планова подготовка на обекти за следващия програмен период. С определянето на зоните за въздействие в Плевен се даде насока за развитие на града за следващите 20 години.
Стартираха два много големи проекта. Най-големият е депото за отпадъци.
Както знаете, то е съвместен проект на няколко общини, но се реализира от Община Плевен. Горди сме с този проект, защото бе започнат да се подготвя от 2001 г. Два проекта не бяха одобрени от МОСВ и буквално в последните минути ние правихме проект, който беше одобрен. И най-после депото за отпадъци започна да се изгражда. Това ще намали значително вноските ни към РИОСВ, но е важно и за друго – без стартирало изграждане на ново депо ние нямахме право да кандидатстваме за рекултивация на старото депо. Там са необходими инвестиции от порядъка на 11 млн.лв, които община Плевен няма. А санкциите през следващия програмен период за неизвършена рекултивация значително ще се увеличат. Проблемът тук е, че срокът за кандидатстване за рекултивация на депата беше до юли м.г., а ние не можехме да подадем по-рано от септември, въпреки че нашият проект за рекултивация беше готов предварително. В момента, в който стартира депото, ние го дадохме. Дано да успеем да се качим и тук на влака в движение и да осигурим 11 млн.лв.
Досега в Плевен детски градини за последните 24 години не бяха изграждани.
За първи път ние направихме разширяване на ОДЗ “Снежанка” по проект за 1,6 млн лева. Ремонтирахме основно една стара сграда, изоставена, разбита. Стана хубава сграда, която приюти две групи -50 деца. Направихме детски площадки в ОДЗ “Снежанка”. Наред с това със средства от държавата беше стартирано изграждането на нова детска градина близо до гарата за 2 милиона лева. Надяваме се да се реализира и този проект, въпреки атмосферните условия. Работим по проекта за деца в риск. Изграждат се шест къщички за деца, лишени от родителска грижа на стойност 4,173 млн.лв.
Проектът по интегриран градски транспорт също е изключително значим за Плевен, защото тролеите и тролейбусната мрежа не са променяни, откакто са направени.
А в този проект е предвидено да се подмени цялата тролейбусна мрежа и нови тролейбусни линии – до жк “Кайлъка”, Девети квартал, една нова линия от “Дружба” за болницата, изнасяне на спирките в безопасната зона извън платното, 9,4 км велоалеи, които ще се свържат велоалеята, която вече изградихме, с големите квартали на Плевен. Ще има интелигентна система за управление на трафика в града, камери за видеонаблюдение, ново депо за тролеите в квартал “Дружба”. Проект на обща стойност 23 милиона лева, който ще стартира тази година, вече проведохме процедурите.
Стартира проектът за ремонт на площад “Възраждане” за 4,911 млн. лева.
Площадът не е ремонтиран от 1975 година. Ще се ремонтират и почистят фонтаните, но каскадата не е обект на въздействие по проекта. Ще има два декара нови зелени площи, но не за сметка на каскадата, а за сметка на плочките. Плевенчани много добре знаят, че като се нагорещят през лятото плочките, трудно се диша. Направихме успешен сондаж на 100 м и осигурихме дебит от 5 л/сек. на подпочвена вода, така че ще премахнем разходите за поддръжка на зелените площи. Те, заедно с поддръжката на каскадата, през лятото ни струват по 25 хиляди лева месечно. Но проблем бяха не само средствата, а това, че Девети квартал и “Дружба” оставаха без вода. Така че ние търсим допълнителни водоизточници, за да избегнем поливането и захранването на каскадата с питейна вода. В тези условия това никак не е желателно не само от финансова гледна точка.
Продължаваме да работим по редица социални проекти, започнахме и нови:
“Подкрепа за равни възможности” с бюджет 236 хиляди лева, “И аз имам семейство” е нов проект за половин милион лева, “Подкрепа за достоен живот” за 1,6 млн. лева. И трите са по ОП ”Развитие на човешките ресурси”. Стигнахме до най-важния проект, който стартира м.г. – за създаване на проектна готовност за програмния период 2014-2020г. Предвидени са 1,348 млн. лева само за проекти. Тук са включени проектиране на основен ремонт на 12 училищни сгради и детски заведения в Плевен, зала “Катя Попова”, преустройство сградата на бившето училище “Марин Дринов” в комплекс за социални услуги. Ще бъде осигурена проектна готовност и за осем обекта по пешеходните зони в Плевен, една зелена площ, едно площадно пространство, пет спортни и детски площадки, както и 18 линейни обекти – улици, включително едно кръстовище, два пътни надлеза, пет моста на река Тученица. Наличието на проекти е важно, защото ще имаме готовност да кандидатстваме за финансиране в момента, в който се открие възможност по оперативна програма.
През миналата година подготвяхме и представихме пред Европейската комисия /ЕК/ партньорския проект за водния цикъл с Община Долна Митрополия.
За него двете общини бяха наградени от МОСВ за модел за съвместна работа. Благодарение на кмета на Долна Митрополия г-жа Поля Цоновска община Плевен спаси още един проект. Когато влязохме в общината на 7 ноември 2011г, до 30-ти трябваше да представим проект за промяна на ВиК-цикъла на Плевен. Такъв се оказа, че няма. Станахме партньори с Долна Митрополия, благодарение на този партньорски проект срокът беше удължен и успяхме съвместно да направим един мащабен проект за 155 млн. лева. Тъй като е над 50 млн. евро, трябва да бъде одобрен от ЕК. Проблемът беше в собствеността върху ВиК-мрежата – тя е държавна, операторът е държавно търговско дружество и не можеше общините да бъдат бенефициент. Този проблем се реши с решение на Народното събрание и сега няма никакви пречки да бъдем бенефициенти по програмата. Очакваме до май-юни да подпишем договора и да стартира проектът. На 30 и 31 януари ще имаме посещение от Европейската инвестиционна банка и от МОСВ. Техни представители на място ще се запознаят с обектите, включени в проекта – пречиствателната станция, населените места, в които ще се прави канализация.
Община Плевен през изминалата година беше и най-големият работодател.
Само по програми ние имахме веднъж 560 човека, след това включихме още 150 човека, а в момента имаме договор за аварийни работи през зимата за още 40 човека. Така че заедно с персонала в общинската администрация в Плевен и по населените места, Община Плевен е най-големията работодател в областта. Смятам, че отговорно се отнесохме към проблема с безработицата и помогнахме най-вече на малките населени места. Защото от тези 560 човека, само 80 бяха в Плевен – всички останали бяха в по-малките селища. По същия начин подходихме и с вторите 150 човека.
Нов плувен комплекс
Искам да подчертая, че общината успя да доизгради със собствени средства плувния басейн. През 2012г на нас ни бяха отпуснати 1,3 млн. от държавата, но бяха необходими още 1 млн. лв. Взехме един краткосрочен кредит за басейна и за улица “Иван Миндиликов”. И двата обекта бяха предвидени в револвиращия кредит, но закъсняха със стартирането заради обжалване на поръчката за басейна още от 2011г, а за улицата не бе предвидена масивна подпорна стена, която защити двата големи жилищни блока там. Взехме общо 1,7 млн, от които общината успя да върне 500 хил. лв през м.г., а през т.г. ни предстои да върнем 1,2 млн.лв. Но тъй като участваме в мащабни проекти по европейски програми и т.г. все още имаме да връщаме голяма сума по револвиращия кредит, нашата идея е този краткосрочен кредит да бъде разсрочен за 4г. с 1г. гратисен период. По този начин ще облекчим вноските. През м.г. по кредита заедно с лихвите платихме близо 2,8 млн. лв. През тази година ни предстои да платим още 1,8 млн. лева. А през 2015г, като започнем да плащаме и двата кредита, общата сума ще бъде 1,7 млн.лв. Това ще даде възможност на общината да продължи с големите инфраструктурни проекти и да осигури собственото си участие по мащабните европейски проекти, които сме започнали.
Аз определено смятам, че през изминалата година ние можем да бъдем доволни от резултатите си.
Работихме много, работихме под напрежение. Работихме под контрола на медиите, благодарение на които много неща се случиха, а някои, може би за хубаво, не се случиха. Искам да кажа на плевенчани през тази година да очакват реализацията на още по-големи и значими проекти.