Потребителският съвет на ЧЕЗ – институция в полза на клиентите
На 22 май 2013 г. бе учреден Потребителски съвет към ЧЕЗ България. Новият консултативен орган преглежда и дискутира последователно с участниците в срещите на съвета различни области от процесите в компаниите на ЧЕЗ в България, които са най-близки до клиентите. Всяка среща на Потребителския съвет има за цел да формулира препоръки по съответния обсъждан процес, и да консултира компаниите на ЧЕЗ в България, с цел провеждане на по-ефективна потребителска политика, да дава становища и прави предложения за подобряване на обслужването на ЧЕЗ в Западна България. За приоритетите на Потребителския съвет на ЧЕЗ в дейността му през 2013 г. разговаряме с председателя на Съвета – г-н Тодор Матев.
Г-н Матев, Потребителският съвет на ЧЕЗ действа вече пети месец. Кои бяха първите стъпки за изпълнение на основната цел на съвета?
Когато създадохме съвета, обявихме и основната му цел – да прави независима оценка и преглед на работата на ЧЕЗ в България и даде препоръки как да се подобрят предоставяните услуги. В работата си Потребителският съвет следва принципите, заложени във „Визията за европейските потребители на енергия до 2020 г.“, приета в края на 2012 г. от Съвета на европейските енергийни регулатори (CEER). В основата на тази визия стоят надеждност на доставките на електроенергия, достъпност чрез ясни тарифи, разбираемост при представянето на информацията и защита на правата на клиентите.
Ефективността на работа на тази, сравнително нова институция, създадена в полза на клиентите, вече е факт. Работим в тясно сътрудничество с потребителските организации в страната, с експерти и с всички, които са приели защитата на правата на потребителите за своя кауза. На първото заседание на Потребителския съвет, проведено на 22 май 2013 г. бе подписан Меморандум за сътрудничество между ЧЕЗ и постоянните членове на Потребителския съвет – Асоциацията „Активни потребители“, Независимия съюз на потребителите в България, Института за енергиен мениджмънт и Българската камара на енергетиците.
Контролът върху отчитането на електромерите и точното отразяване на показанията в месечните фактури на клиентите на ЧЕЗ бяха обсъдени на второто заседание на Потребителския съвет, което се проведе на 18 юни 2013 г. с участието на постоянните членове на Потребителския съвет, както и на потребители, които бяха проявили интерес към темата на среща. Компанията представи пред участниците в съвета мерките, които взема дружеството, за да контролира процеса на отчитане и да ограничи възможностите за грешки. От своя страна, консултативният орган даде конкретни препоръки за неговото подобряване и разясняване сред клиентите на ЧЕЗ, които ще бъдат обсъдени на следващо заседание.
Наскоро проведохте и третото си заседание. Какъв бе акцентът на обсъжданията?
Новият модел на ценообразуване на електроенергията и предложението на ЧЕЗ за въвеждане на единна форма на фактурата за всички битови потребители в България, бяха обсъдени на третото заседание на Потребителския съвет към ЧЕЗ България, проведено на 24 септември. От страна на ЧЕЗ присъстваха Кремена Стоянова – Изпълнителен директор на ЧЕЗ Електро България и Зорница Генова – мениджър „Регулаторни дейности“ в ЧЕЗ България. В дискусията се включи и енергийният омбудсман Радослав Димитров.
Получи се изключително ползотворна среща. Радвам се, че предложението на ЧЕЗ за въвеждане на единна фактура предизвиква силен интерес. Чухме много ценни идеи и предложения. ЧЕЗ вече внесе в ДКЕВР и Парламентарната комисия по енергетика предложение за единна форма на месечна фактура за електроенергия за битови клиенти. Видът й е съобразен с препоръките на членовете на потребителските и браншови организации, и граждански сдружения, които взеха участие в третото заседание на Потребителския съвет към ЧЕЗ България.
Споменахте постоянните членове на Съвета, бихте ли уточнили състава на този консултативен орган?
Постоянният състав на Потребителския съвет към ЧЕЗ в България е от 12 членове, като е предвидено Съветът да провежда не по-малко от 3 годишни срещи за обсъждане необходимите промени в клиентската политика на компанията. На всяко заседание могат да присъстват и гости, които проявяват интерес към темите от дневния ред.
Как се гарантира независимостта на работа на Потребителския съвет?
Съветът е независим по отношение на търговските дружества на ЧЕЗ в България – „ЧЕЗ Разпределение България“ АД и „ЧЕЗ Електро България“ АД, които работят с клиентите на компанията в Западна България. Независимостта му се гарантира от тясното сътрудничество и участието на потребителски, обществени, неправителствени организации и експерти. Ръководството на нито една от компаниите на ЧЕЗ в България не може да влияе върху решенията, политиката, и препоръките на Съвета.
Убеден съм, че още с първите си стъпки Потребителския съвет даде сериозна заявка за утвърждаването си като един работещ, ефективен и полезен орган, който да ни позволи да застанем по-близо до клиентите, да се вслушаме по-внимателно в техните препоръки и да се съобразим с техните изисквания.
Кои са приоритетите в работата на Съвета през тази година?
Приоритетите в дейността ни през тази година са свързани с преглед на най-близките до клиентите ни теми и изпълнение на основната ни цел да дадем независима оценка и препоръки за подобрения в съответната дискутирана област. Все още не сме изчерпали първата ни тема, а именно – отчитането на електромерите и фактуриране. Предстои още една среща на тази тема с цел пълно обхващане на цялата проблематика. До края на годината най-вероятно ще завършим дискусиите свързани с фактурите и месечните сметки, които плаща всеки клиент – това включва както културата на енергийно потребление, така и плащането на сметки и управлението на вземанията.