Покана за култура
Йото Пацов представя разкази за забравения подвиг
Сборникът с документални разкази на фронтоваци – „Българските герои по фронтовете на Първата световна война“ на писателя Йото Пацов ще бъде представен в Клуба на дейците на културата в Ловеч на 11 декември, четвъртък, от 16 часа. Книгата е съставена в съавторство с генерал Иван Мечков. Срещата с писателя Йото Пацов се организира с подкрепата на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, Съюза на ветераните от войните и Военен клуб – Ловеч.
Едни от най-старателно и методично укриваните страници от нашата история са свързани с участието на България в Първата световна война, от началото на която тази година се навършва едно пълно столетие. Съставителите на книгата „Българските герои по фронтовете на Първата световна война“ са си поставили за цел не само да се върнат към онези страшни и славни години, но и да го направят чрез разказите на хора, за които героизмът и патриотизмът на българите не са празни думи от речника на лицемерната политическа демагогия. И то не за да правят оценка на политическия избор и военните решения и действия на българските правителства и управници от онова време, а за да припомнят подвига на фронтоваците от всички краища на изтерзана България, на онези мъже, за които войната е била възможност да се възстанови погубената от велики сили и подли съседи справедливост, за които е било непоносимо да съзнават, че има техни братя, запокитени от политическите игри на безчовечни империи в робска участ и обречени на пълно заличаване.
За героите разказват техни съвременници, често също ветерани от Европейската война, с езика и стилистиката на следвоенните години.
Йото Пацов е писател, журналист, общественик. Автор на книгите „Петелът кълве звездите” – разкази, „Лъжикерван” – роман, „Пръчка от леска” – стихове, „Учителите” – очерци, „Курбан” – стихове, „Великите учители” – очерци и притчи за великите учители и духовни водачи на човечеството, „Единаци” – къси разкази.Кореспондент на чуждестранни печатни издания, в т. ч. и военен кореспондент в Албания, Хърватска, Босна и Херцоговина. Пръв чуждестранен журналист, проникнал в зоната на Чернобилската катастрофа 20 дни след взрива. Пътувал из Сибир, Далечния изток, Средна Азия, Индия. Бил е преподавател и секретар на Пловдивската духовна семинария „Св. Св. Кирил и Методий“.Член на Съюза на българските писатели, Съюза на българските журналисти и на Съюза на ловците и риболовците в България.
Припомнят делата на ловчалията Иван Цанков по повод 115 години от рождението му
Мултимедийна презентация за ловчалията Иван Цанков и неговата любопитна кореспонденция с писателя Антон Страшимиров ще направи Пенка Чернева в Клуба на дейците на културата в Ловеч на 11 декември, четвъртък, от 17,30 часа. Срещата се организира по повод 115 години от рождението на ловчалията, който е от видна фамилия. По майчина линия от този род е близкият съратник и доверено лице на Левски Иван Драсов, народен представител в Първото Велико народно събрание и кмет на Ловеч, както и войводата Тодор Кирков. Въпреки, че целият род Цанкови са ориентирани към търговия и самият Иван Цанков това учи и работи, той от ранна детска възраст има силно увлечение към изкуствата-музика, живопис и литература, разказва Пенка Чернева. Тя посочва, че в Държавен архив – Ловеч е напарвено дарение от Иван Цанков, благодарение на което са запазени неговите литературни трудове. От тях само две от драмите: „Бялата лилия” и „Борба за човека” са отпечатани. Всички останали са в машинопис и не са издавани. Това са: два обемисти романа – „Повест за Орлов” и „Пътища”, четири новели – „Полет”, „Война”, „Инфлация” , „Любов” и драмата „Новогодишна нощ”. През 1932 г. драмата „Бялата лилия” е удостоена с премия от дружество „Българска драма” и е поставена на софийска сцена. Освен това във фонда са съхранени и два сборника с лирика – „Нощни размисли и настроения” и „Спомени за нея”, както и сборник с есета.
Особена епистоларна рядкост е добре запазената в личния му фонд оригинална кореспонденция с Антон Страшимиров. Това са 26 ръкописни писма, 3 пощенски картички и 1 телеграма.