Поетът с китара Геновева Цандева очарова публиката на фестивал в Бургас. Мечтае за празника на родния си Ловеч да изпее на площада Молитва за Ловеч” и ”Мой древен Ловеч”
На 12-тото издание на „Солени ветрове” една очарователна дама – поет с китара представи достойно своя роден град. Тя се нарича Геновева Цандева и въпреки, че живее в Пловдив, нейната голяма любов си остава Ловеч.
Организаторите на събитието Светлана и Атанас Стоянови, Антон Димитров, Живка и Явор Георгиеви и много други съмишленици, журиращи и поддръжници на фестивала, тази година бяха затруднени да изберат кой заслужава голямата награда, защото всички бяха достойни. Въпреки усложнената ситуация и при спазване на мерките за сигурност, магията наречена „Солени ветрове” зарадва жителите и гостите на Бургас.
Бардът от Айтос Татяна Йотова спечели голямото отличие, Биляна Тодорова очарова журито и феновете на изпятата поезия с „Ежедневни катастрофи“ и получи поощрителна награда. Със специална награда бяха стимулирани и най-младите участнички на събитието – Симона Маринова и Диана Димитрова от бургаския дует „Парадокс“.
Надежда Цанкова се яви с фамилното си име Събева на тазгодишното издание на фестивала и впечатли публиката с песента „Стига ми“ по текст на Павлина Йосева. Надежда е от Долни Дъбник и дебютира на престижния фестивал. Тя се завръща в Родината си след 20 години пребиваване в Испания и се представи на зрителите с репертоар от своя авторска музика и изпълнения на испански и руски песни.
Геновева Цандева и Бойчо Иванов от дует „Келтик“ бяха сред най-добрите участници в конкурса. Песента им „Мой Балкан“, по текст на Венета Архангелова, спечели овациите на публиката. На тазгодишното издание на фестивала Цандева не беше отличена, но определено се отличаваше с очарователния си глас и присъствие.
Специално за „ ЗЕТРА” поетесата с китара Геновева Цандева от Ловеч даде интервю пред наш репортер:
– Здравей, Геновева! Разкажи ни малко повече за себе си. За родния си град, за детството, за спомените и вдъхновението.
– Ранното ми детство е свързано с родното село на баща ми Цандю Къндев – с.Лисец , живяла съм при баба и дядо. Приличам на прабаба си Гена – жената на някогашния селски кмет, която винаги водела хорото. Помня я – слабичка, сияеща от доброта, синеока и неостаряваща българка с китка здравец на ухо. Лепвах се за радиото и учех всички естрадни и народни песни, които чуех, и гласът ми не млъкваше, когато баба ме водеше в гората. Хората като работеха по селските ниви, все искаха да им пея…
– Как започна да пишеш стихове и песни? Какво точно те поведе по този път?
– Може да се каже, че първият досег с магията на поезията намерих в раклата на баба, пълна с национални носии, лично изработени от нея. От спомените за селските сватби, от разказите ѝ за избитите партизани на селския мост и два пожълтели вестника под дюшека с техните снимки и биографии, които баба пазеше като очите си… В тях за първи път прочетох стихотворението на поета Христо Кърпачев „Земята на Ботев и Левски отново е робска земя.” Този химн и сега е актуален, за жалост!
– В първи клас попаднах на един млад, току-що пристигнал в града, много амбициозен учител Митко Ампов. Беше казал на майка ми, че е трябвало направо да ме запишат в 3 клас, защото му преча да си преподава уроците, била съм припряна и всезнаеща. 32-ма висшисти, само от този випуск, даде нашият учител на България! Тогава съм прописала първите си стихове – пазя стихотворение, посветено на него, любимия учител Митко Ампов, когато сме завършили 4 клас. Светла му памет! За него може да ви разкаже и известният ловешки математик и общественик Еленко Начев.
– В колко бардфеста досега си участвала? Колко награди си печелила?
– През есента на 1998 г. на първия за мен 13-ти фестивал на бардовете в гр.Харманли ме заведе и представи известният бард Красимир Йорданов. Връчиха ми като дебютант за награда една бутилка вино”Кадарка”. Сега, след 22 години на бардовска сцена, ме хваща смях, като си спомня колко се гордеех с това, че съм била носител на награда от фестивала. Пазя етикета от бутилката и една снимка с нея – като единствено доказателство. С годините се появиха и други фестивали : в родния Ловеч, Благоевград, Несебър, Казанлък, Шумен, Велики Преслав, Бургас… В последствие съм печелила толкова много награди, че няма да стигне времето да ги изредя, но една от най-важните за мен е тази, която получих през 2004-та година. Моята песен „Молитва за Ловеч” стана като химн на родния ми град и издателска къща „САФО” ми връчи наградата на бардфеста в гр. Ловеч. През годините съм била носител на още няколко големи отличия в най-скъпия на сърцето ми град, както и от фестивалите в Шумен, София, Бургас и други. От 2009 г. свиря с китариста на рок група „Сутерен 4А”Бойчо Иванов, който стана и спътник в живота ми. Изявяваме се на сцена с името дует „Келтик”. През 2010-та издадох музикален диск ”Молитва за Ловеч”, който включва 10 авторски песни, посветени на града, в който съм влюбена.
За финал поетесата и бард Геновева Цандева споделя, че нейните две неосъществени, засега, мечти са: на 11 май, празника на града, да изпее на площада две от песните си „Молитва за Ловеч” и ”Мой древен Ловеч”. И втората е, че копнее да си купи дом и да се завърне в своя Ловеч, за да се радва на неговото минало, настояще и бъдеще.
Нейният поздрав към жителите на родния ѝ град се съдържа в следния куплет:
„ Знам, че е трудно да забравите грижите,
Знам че в неволи често дните се нижат.
Повече радост и повече обич,
Моля се, Господи, за родния Ловеч!”
Геновева Цандева