|

Плевен почете 141-та годишнина от Освобождението

Плевенчани и гости на града сведоха глави днес на централния площад „Възраждане” в Плевен пред подвига на загиналите за Освобождението на България. Началникът на плевенския гарнизон полк. Николай Бешев прие почетния строй от военнослужещи. Редом с тях в строя застанаха младите ботевци от НУ „Христо Ботев” и ученическият гвардейски отряд от ОУ „Д-р Петър Берон”. На тържествения ритуал по повод Националния празник 3 март присъстваха кметът на Община Плевен Георг Спартански и неговите заместници, народни представители от 44-ото Народно събрание на Република България, избрани от 15-и Плевенски многомандатен район, областният управител Мирослав Петров, общински съветници,  представители на дипломатическия корпус, военнослужещи, граждани. Ритуалът започна с издигане на националното знаме и панихида в памет на загиналите, отслужена от Плевенския митрополит Игнатий в съслужение със свещеници от православните храмове в града. За саможертвата на героите, извоювали с кръвта си Освобождението на България, припомни в словото си кметът на Община Плевен Георг Спартански.
Посланието, което отправяме днес към поколенията, е да помним заветите на предците ни, да помним винаги, че съединението прави силата, да имаме тази сила, национална гордост, достойнство и самочувствие и да ги заявяваме като нация пред света. Честит празник! И нека Бог да пази Плевен и България!” „Силата невинаги е справедливост, но справедливостта – винаги е сила! А каква по-голяма справедливост може да има от правото да живееш свободен?”.  С тези думи се обърна към присъстващите областният управител Мирослав Петров. 
Той акцентира и върху храбростта, жертвоготовността и героизма на хилядите руси, румънци, украинци,  белоруси, финландци, поляци, молдовци и воини от Прибалтика и Закавказието, превърнали се в жертвеник на българската свобода. Венци и цветя в знак на признателност към загиналите бяха поднесени пред Параклис мавзолей „Св. Георги Победоносец” от името на институции, обществени и политически организации, както и от много граждани. Паметта на героите беше почетена с минута мълчание. Възрожденски и военни маршове изпълниха общинският духов оркестър и ученическият гвардейски духов оркестър към СУ „Иван Вазов”. Шествие със 740-метровото знаме, ушито миналата година от плевенските деца, тръгна от паметника на ген. Скобелев по едноименния булевард до Панорамата. В него се включиха хора от цялата страна. През целия ден в Панорамата не секна потокът от хора от цялата страна, желаещи да я разгледат. Само до обяд уникалният исторически обект бе посетен от над 3500 души, а очакванията бяха до края на деня те да надхвърлят 10 000.