От 1 до 30 юни здравноосигурените лица са в правото си да направят преизбор на личен лекар
От 1 до 30 юни здравноосигурените лица са в правото си да направят преизбор на личен лекар. Това право е заложено в нормативната база, договореностите между НЗОК и подписананите НРД. През месец декември 2016 година от това си право са се възползвали 1 636 жители от Ловешка област. За разлика от други области в нашия регион не е голям броят на здравноосигурени лица, които сменят личните си лекари.
Към 30 април 2017 година здравноосигурените лица, които имат личен лекар са 137 962 човека. От тях здравно неосигурени са: 25 857. Почти е запазена „тенденцията“ на неосигуреност от предходните години. Някои влизат в здравноосигурителната система, при плащане на задължителните вноски, тогава когато им се наложи да ползват медицинска болнична или извънболнична помощ.
При смяна на личен лекар е предвидено следното:
– Първоначален избор личен лекар;
– Постоянен избор на личен лекар
– Временен избор личен лекар.
За смяната не се изисква да се отписват от листата на досегашния си личен лекар. Отписването, както и включването в листата на новоизбрания лекар, става по служебен път в съответната Районна здравноосигурителна каса (РЗОК). Трябва да се попълни регистрационна форма за постоянен избор на общопрактикуващ лекар. Този документ може да се закупи от някои книжарници или да се изтегли от интернет страницата на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от секция „Вие питате”. С регистрационната форма се отива при новоизбрания си общопрактикуващ лекар. Трябва да се представят:
•Здравноосигурителна книжка (ако няма здравноосигурителна книжка, трябва да се предостави трети екземпляр от регистрационната форма за избор на общопрактикуващ лекар) и лична карта.
•Документ за актуален здравноосигурителен статус (документът се получава от офисите на Националната агенция за приходите или може да се свали от сайта на НАП).
Информацията за лекарите със сключен договор със здравната каса също е поместена на електронната страница на НЗОК в секцията “Електронни услуги”.
Когато се прави новият избор на общопрактикуващ лекар, новоизбраното лечебно заведение изисква извлечение от здравното досие (копие или етапна епикриза) от предишния личен лекар, който се задължава да изготви и представи документацията на новоизбрания лекар в срок от един месец от датата на постъпване на искането. Трябва да се знае, че новоизбраният общопрактикуващ лекар е длъжен да оказва медицинска помощ от датата, на която е осъществен изборът, и от която дата като здравноосигурено лице е включен в пациентската му листа.
Ако лицето не е навършило 18 години или е поставено под пълно или ограничено запрещение, тогава изборът на нов лекар се извършва от родителите, настойниците или попечителите. В този случай се вписват и техните лични данни във формуляра.
Временен избор на личен лекар – Това е една възможност, която се предоставя, когато се отиде да се живее в друго населено място за период от 1 до 5 месеца в рамките на една календарна година. Попълва се регистрационна форма за временен избор на общопрактикуващ лекар. В този случай се ползват същите права, каквито са и при постоянния избор на личен лекар. При изтичане на срока на временния избор, здравоосигурено лице автоматично се връща в листата на постоянно избрания си личен лекар.
Ако се налага да се ползва медицинска помощ извънредно?
Когато здравноосигуреното лице пребивава в друго населено място за срок, по-кратък от 1 месец и се налага да получа медицинска помощ по повод остро състояние, то може да се обърне към всеки общопрактикуващ лекар за съдействие. В такива случаи НЗОК заплаща на съответните специалисти оказаната медицинска помощ като лице, което не фигурира в пациентските им листи. Задължително е да нося със себе си и да представя здравноосигурителната си книжка.
Ако на здравносигурено лице му е поискано да заплати оказаната му медицинска помощ при инцидентно посещение, задължително трябва да се изиска от лекаря финансов документ за платените суми.