Община Троян се изкачи на трето място по рейтинг на активната прозрачност, община Ловеч слезе на 202-ро
Община Троян е първенец по рейтинг на активната прозрачност в Ловешка област и е на трето място сред 566 институции в страната, докато община Ловеч от 14-то слезе на 202-ро място. Това сочат резултатите от традиционното национално годишно проучване, което от 2010 г. насам прави Програма „Достъп до информация”.
В периода 7 февруари – 31 март 2017 година Програма „Достъп до информация” прегледа и оцени 566 интернет страници на административни структури на изпълнителната власт на централно, териториално и местно ниво, публично правни субекти, задължени да предоставят информация, и независими органи на власт.
В рамките на проучването бяха подадени 566 електронни заявления с искане за предоставяне на списъка на категориите информация, подлежаща на публикуване в интернет за сферата на дейност на съответната администрация, както и форматите, в които е достъпна. Изготвянето и публикуването на този списък бе създадено като задължение с измененията в ЗДОИ (чл. 15а) от края на 2015.
Целта на проучването е да оцени как органите на власт изпълняват задълженията си по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) и други нормативни актове за публикуване на информация в Интернет, и как отговарят на заявления за достъп по електронен път.
За пръв път бе отчитано дали страниците са съобразени с нуждите на хората със зрителни затруднения и дали имат текстова версия.
Нивото на прозрачност тази година бе оценявано с точки по 118 (139 за общините) индикатора, като възможният максимум е 99,2 (111,7 за общините).
В сравнителния рейтинг община Троян за година се е изкачила с 8 позиции нагоре, докато община Ловеч е паднала със 188 места. С по-добри резултати е община Тетевен, която е на 24-та позиция, при 167-ма за 2016 г. Общините Ябланица и Летница са с доста позиции по-надолу в класацията. Община Ябланица от 72-ро място е отишла на 114-то, а община Летница от 38-мо е слязла на 138-мо. Община Луковит е с малко по-добри резултати относно прозрачността, като 200 се е изкачила на 118-то място. Община Угърчин е с четири позиции по-нагоре и е на 160-то място. Най-зле сред общините е Априлци, която заема 354-то място, или 26 позиции надолу в сравнение с миналата година. С по-добър рейтинг е Регионалната здравна инспекция, като от 302-ро място е отишла на 268-мо. С 15 позиции по-надолу е Регионалната дирекция по горите, която от 284-то място сега е на 299. По-лош рейтинг има и Областната администрация, която е на 336-то място, при 264 за миналата година. На по-задни места са и Областна дирекция „Земеделие” /472/ и Регионално управление на образованието – Ловеч /478/, които са били съответно на 313 и 440. Областната дирекция на вътрешните работи се е изкачила с една позиция нагоре и е на 509-то място.
Според резултатите по индикатори Областна дирекция на вътрешните работи – Ловеч, общините Ловеч, Угърчин и Априлци не са предоставили на Интернет страниците си правомощията/функциите на институцията в отделен текст. Устройствен правилник на институцията не е публикуван от Областна администрация, Община Ловеч и Областна дирекция на вътрешните работи – Ловеч. Всички общини са качили на страниците си правилника на общинския съвет. Структурата на администрацията не е представена само от Регионалната дирекция по горите. Вътрешните правила, свързани с предоставянето на административни услуги, не са публично оповестени от общините Ловеч, Летница, Ябланица, Априлци и Луковит, както и Областна администрация, РУО, Областна дирекция на вътрешните работи. Списък на нормативните актове: правилници, наредби, инструкции, постановления нямат Областна администрация, Областна дирекция на вътрешните работи и община Ябланица.
РДГ, РУО и Областна дирекция на вътрешните работи не са публикували текстовете на издадените от тях нормативни актове. РУО и Областната дирекция на вътрешните работи нямат на страниците си и регистри, които поддържа съответната институция. Липсват качени в Интернет стратегии за развитие на РЗИ, РУО, Областна дирекция на вътрешните работи и община Ябланица, а публични отчети за дейността на съответната институция – общините Ловеч и Летница, РЗИ и РУО. Общините Летница, Ябланица и Угърчин нямат публикувана информация за конкурси за държавни служители.
Обособена секция „Достъп до информация” нямат РДГ и община Априлци, а информация за звеното, което отговаря за приемането на заявленията за достъп до обществена информация липсва в РУО, Областна дирекция „Земеделие” и общините Летница и Априлци. Единствено общините Тетевен и Троян, както и РЗИ са публикували информация за реда и условията за повторно използване на информация от обществения сектор, като само РЗИ и Троян са посочили таксите за това. Годишен отчет по изпълнението на ЗДОИ нямат на страниците си РЗИ, РДГ, Областна дирекция на вътрешните работи, Областна дирекция „Земеделие”, общините Угърчин и Априлци.
Всички институции приемат заявления по ЗДОИ по електронен път. Единствено общините Угърчин и Троян обаче са оповестили списък на категориите информация, квалифицирани като служебна тайна.
Нито една институция няма текстова версия на интернет страницата си.