|

Община Левски и професионална гимназия организираха среща със земеделските производители

Община Левски и Професионална гимназия по селско стопанство и транспорт /ПГССТ /„Н.Й.Вапцаров”организираха среща със земеделските производители в общината за постигане на взаимодействие и партньорство при обезпечаване на сектора с квалифицирани кадри и обновяване на материално техническата база с негова  подкрепа. Това съобщи пресцентърът на Община Левски. Срещата, първа по рода си, бе открита от кмета на общината Любка Александрова. Тя обърна внимание, че кадрите, които подготвя училището, са свързани със земеделието и селското стопанство, с производството, и ако някой може да има интерес, то това  са земеделските производители и кооперации на територията на общината.  Общината търси начини да подпомага училищата  в общината, които през последните години изпитват сериозни трудности.  Да се потърси причината за намаляване на броя на учениците в професионалната гимназия, заедно със земеделските производители, които имат най –актуална информация за необходимостта от кадри в земеделието, за  да се намери  начин за решаване на проблема със събиране на ученици в професионалната гимназия. Така Любка Александрова определи целта на срещата. Директорът на ПГССТ „Н.Й.Вапцаров” инж. Йордан Димитров представи възможностите за обучение, които предлага професионалната гимназия. В нея вече има защитени паралелки. През тази година професионалната гимназия е  заявила паралелка „Механизация на трайните насаждения”. Освен придобитата специалност учениците взимат и книжка категория „ТКТ”. Заявена е и защитена паралелка „Автомонтьор”и паралелки „Монтьор на транспортна техника”  и „Електронна търговия”.

През повече от 70-годишната си история училището  се стреми да произвежда кадри, които да задоволяват изцяло пазара на труда в селското стопанство, но сега се вижда, че има проблем. Кадрите, които завършват земеделското училище, се реализират в други направления, а вече е трудна и самата издръжка на училището. Над 6000 са обучените възпитаници през изминалите години, но една много малка част от тях продължават по специалността. По информация на Бюрото по труда , най-голям глад за кадри има в сферата на земеделието и училището се опитва да предлага това, което се търси на пазара на труда.

Безспорно,много и различни са причините за отлива на кадри от земеделието, коментираха участниците в срещата. Някои предложиха запознаването на подрастващите със земеделието и земеделската техника, която вече е изключително модерна, да става в ранна детска възраст.