Областният управител на Ловеч приветства въвеждането на новаторски подходи в обучението в ППМГ
Приемам този център като трансформация на образованието, то не бива да бъде консервативна затворена система, то трябва да спазва принципите на постигнатото, но и да надгражда с позитивните достижения на науката. STEM центъра разбирам като една такава крачка, затова ви благодаря за усилията и ви поздравявам за реализацията на проекта. Това каза днес при откриването на STEM центъра „Наука и откривателство“ в Профилираната природо-математическа гимназия в Ловеч областният управител Виктор Стойчев. Той връчи на директора Венцеслав Георгиев поздравителен адрес, в който още се казва: „Образованието винаги е било и си остава сред основните приоритети на държавата. Ето защо приветствам въвеждането на новаторски подходи в обучението на децата.“
Стойчев разгледа центъра и изрази увереността си, че в него ще бъде развита територия, в която учениците ще изследват и експериментират, ще търсят и намират иновативни решения за проблеми от реалния живот.
STEM центърът е изграден в ППМГ по националната програма на МОН „Изграждане на училищна STEM среда“ и е на стойност 300 хил. лв. По него училището вече разполага с геодезична тотална станция със специализиран софтуер и метеорологична станция. В рамките на проекта е създадено ново учебно съдържание за 56 интегрирани урока, включващи предметите химия, физика, биология и математика, модули и извънкласни дейности като метеорология, геодезия, роботика, 3D принтиране, екология и астрономия с фокус върху STEM. В проектнобазирания образователен процес в STEM профилите ще бъдат прилагани иновативни интерактивни методи, съобразени с образователните нужди и стилове на учене на учениците. Специално място в проекта е отредено и на квалификацията на преподавателите, които са преминали през седем обучения за разширяване и допълване на професионалните им компетентности.
Националната програма „Изграждане на училищна STEM среда” има за цел да създаде училищни STEM центрове, които да служат като модели на бъдещата среда на учене – такава, в която ще се формират следващите поколения иноватори и творци.
Подходът STEM /Science, Technology, Engineering, Maths/ означава Наука, Технология, Инженерство и Математика. Това е философия на образование, която обхваща преподавателски умения и учебни образователни дисциплини по начин, близък до реалния живот.
За реализацията на проекта от МОН по националната програма са предоставени 300 000 лв., като гимназията участва с 36 000 лв. собствени средства. Партньори на ППМГ по проекта са Печатница „Дъга“ и Сдружение „Знание“ – Ловеч.
Центърът по природни науки, изследвания и иновации на ППМГ е с обособена среда в зони за:
- моделиране и изработване;
- инкубатор и обсъждане на идеи;
- математическо проучване и анализ;
- изследване, експериментиране и проучване.
В рамките на центъра училището вече разполага с геодезична тотална станция със специализиран софтуер и метеорологичната станция DAVIS. Чрез метеорологичната станция ППМГ стана част от DAVIS обществото – това са всички DAVIS станции по света, които комуникират помежду си и обменят данни.
Амбицирани и убедени сме, че иновативните решения, свързани със средата и въвеждането на нови технологични решения, ще насърчават учениците да учат, да създават продукти заедно, да подобряват социалните контакти и да изпитват удовлетворение да творят.
В рамките на проекта e създадено ново учебно съдържание за 56 интегрирани урока, включващи предметите химия, физика, биология и математика, модули и извънкласни дейности като метеорология, геодезия, роботика, 3D принтиране, екология и астрономия, с фокус върху STEM.
В проектно-базирания образователен процес в STEM профилите ще бъдат прилагани иновативни интерактивни методи, съобразени с образователните нужди и стилове на учене на учениците. Ще се създадат възможности за използване на редица гъвкави форми на преподаване, включително индивидуално преподаване и кооперативно учене.
Специално място в проекта има и квалификацията на преподавателите, които преминаха през 7 обучения за разширяване и допълване на професионалните си компетентности във връзка с модулите 3D дизайн, роботика и геодезия, рефлексия, както и умения за даване на обратна връзка, вътрешна подкрепа и менторство.
В резултат на подобрената среда, новата организация на учебния процес, възможностите за използване на нови технологии, включените методи на преподаване, интегрираните уроци и модули се очаква учениците да повишават мотивацията за учене и интереса си към STEM профилите, изучавани в нашето училище.