Министър Кунева: Децата са в центъра на образоватлната реформа
Министър Кунева, обещахте, че няма да допуснете хаос и учебната година ще започне безпроблемно, въпреки всички въпросителни около реформата в средното образование?
На прага сме на много важна година за българското образование. За първи път от 1991г. имаме изцяло нов училищен закон. Екипът на министерството положи огромни усилия, за да изготви стандартите по него, които на практика ще го направят работещ закон. Имаме нови учебни програми и учебно съдържание, с които вярваме, че ще вдигнем нивото на обучение в българското училище.
Мисля, че успяхме да наваксаме много закъснения. Няма хаос с учебниците. И издатели, и учители извършиха наистина невъзможното като успяха да оценят учебниците по история и ние ще имаме нови учебници по история – там, където беше най-драматично положението. Министерството подготви приложение, за да може липсващите учебни единици в I и в V клас да бъдат налице в помощ на учителите. Искам да благодаря на всички учители и на директорите за огромната работа, която свършиха, и инспекторатите, които са до нашите учители. За нас е важно децата да са в центъра на образователната система, но вярваме и че учителите са онези, от които ще тръгне промяната. Затова сме предвидили постоянни квалификации и бърза писта за развитие на младите учители.
Остава ние да си свършим работата като общество и всички заедно – учители, ученици, родителите, да приемем реформата като обща кауза, за да стане образованието ни модерно и конкурентноспосбно.
-Отпадащите ученици с всяка година се увеличават. Огромната част от ромското население е неграмотна, но като че ли по-големият проблем е, че там липсва желание за учене. Какво сте предвидили в тази насока?
-Най-важното за цялата ни образователна система е да се намали процентът на отпадащите от системата деца и да се увеличи грамотността на онези, които са със слаба мотивация за учене без значение на тяхната етническа принадлежност. В новия Закон за предучилищното и училищното образование има възможност за допълнителни консултации от учителите по общообразователните предмети и за участие на учениците в проекта „Твоят час“. Той дава възможност да се въведат редица извънкласни дейности и предмети за всички желаещи, но и за онези ученици , които макар да нямат желание, би трябвало да бъдат включени. Разписахме също така да има задължителни летни упражнения за децата, които не се справят добре между първи и четвърти клас. Но мисля, че това, което ще даде най-голям резултат е задължителна предучилищна подготовка – именно там децата, за които българският език не е майчин, ще получат необходимата подготовка по езика за първи клас, за да може там вече да усвоят и буквите.
– Как в действителност може да се направи връзката между нуждите на бизнеса и образованието в общините?
– Бизнесът и образователните структури трябва да са в тясно сътрудничество на общинско ниво, което да се осъществява със съдействието на администрацията и социалните партньори, функциите на общините в тази връзка са описани в Закона за професионално образование, чиито последни изменения влязоха в сила на 1 август. Задачата на местната власт е да определи потребността от кадри по професии и специалности, важни за съответния регион. Това е пряко свързано със стратегиите им за развитие. Министерството подкрепя и връзките между бизнеса и професионалното образование, затова се опитваме с всички сили да развиваме дуалното обучение. Тази година удвояваме броя на паралелките с дуално обучение.
Смятате ли, че българското образование получава достатъчно финансиране? Както знаем, 3,18% от БВП е отделен за този сектор?
Парите за образование никога не стигат. Това е голяма и особено важна обществена сфера. Неслучайно още с встъпването на правителството в мандат, определихме образованието като приоритет и вие виждате, че за краткото време свършихме много неща. Знаете, че вече имаме оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж „. Благодарение на нея ще дадем 350 млн. лева за наука, защото смятаме, че години наред този сектор е бил подценяван. Естествено, тези пари не могат да решат всички проблеми на българските учени, но ще бъдат добър старт за правене на фундаментални и иновативни изследвания. По оперативната програма ще финансираме извънкласни дейности, интеграцията на деца от различни етноси и приобщаващото образование. Ще се опитаме една част от предвидените дейности да се случат с пари от „Наука и образование за интелигентен растеж“. Мисля, че сме длъжници на българските учители и се нуждаем от 10% увеличение на заплатите им. С финансовия министър ще търсим варианти това увеличение да стане факт. Трябва да е ясно, че при формирането на бюджета всеки министър иска повече пари за ръководеното от него ведомство. Аз също ще настоявам за спазване на обещанието, че образованието е и ще бъде приоритет на държавата.
-Част от учителите са притеснени от многото промени, които се задават с влизането в сила на новия закон за предучилищното и училищното образование. Дали ще се справят и ако не, няма ли да пострадат децата?
Откакто съм министър имах срещи с хиляди учители и директори. Знам за проблемите, знам притесненията от новите програми в първи и пети клас. Знам, че годината ще бъде трудна. Но учителите могат и само трябва да повярват в себе си. И да работят с грижа за онези, които ще продължат мисията им. Да помагат на по-младите си колеги, за да имаме добри учители за децата и след години. Реформата не може да бъде отлагана. Вероятно през тази година ще открием къде законът и новите държавни образователни стандарти се нуждаят от промяна. Сигурно ще се наложат корекции в наредби. В МОН ще бъде създадено специално звено, което ще наблюдава как се прилагат стандартите. Ние често пускаме законите да действат, но нямаме систематично наблюдение как те променят средата и с каква скорост. А този закон трябва доста бързо да даде плодове. Учителите са тези, които в практиката ще открият проблемните места. Сигурна съм обаче, че децата няма да бъдат ощетени. Защото учителите, особено началните, са опитни и отговорни – те ще намерят начин да научат децата да четат и смятат.
– Разчитате ли да получите бюджет за увеличаване на учителските заплати?
– Не вярвам в реформи без пари, така не става. Затова, когато започне бюджетната процедура за 2017 г., аз ще поставя на масата това, което беше записано в Колективния трудов договор. Не говорим за някаква непостижима сума, 10 % не са много, включително и за самите учители, но са знак, че държавата я е грижа, че има план за бъдещето, към който се придържа. Изречението „образованието е приоритет“ не е клише, то показва зрялост на обществото и политическата класа, разбиране, че в днешния свят то е единственият ни път да имаме конкурентоспособна икономика. Да имаме здрава нация, ако щете. Искаме да имаме умни, способни деца, да виждаме как постигат все по-добри резултати на международните изследвания като ПИЗА, но няма как да го постигнем без учителите. Затова истинската политическа цел е държавата да предостави всички възможни условия на учителите. Не става въпрос само за заплати, но и за подкрепа – затова и една от осите на оперативната програма е насочена именно към квалификация на учителите.
– Смятате ли, че българското образование получава достатъчно финансиране? Както знаем, 3,18% от БВП е отделен за този сектор?
– Парите за образование никога не стигат. Това е голяма и особено важна обществена сфера. Неслучайно още с встъпването на правителството в мандат, определихме образованието като приоритет и вие виждате, че за краткото време свършихме много неща. Знаете, че вече имаме оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж „. Благодарение на нея ще дадем 350 млн. лева за наука , защото смятаме, че години наред този сектор е бил подценяван. Естествено, тези пари не могат да решат всички проблеми на българските учени, но ще бъдат добър старт за правене на фундаментални и иновативни изследвания. По оперативната програма ще финансираме извънкласни дейности, интеграцията на деца от различни етноси и приобщаващото образование. Ще се опитаме една част от предвидените дейности да се случат с пари от „Наука и образование за интелигентен растеж“. Мисля, че сме длъжници на българските учители и все още се нуждаем от 10% увеличение на заплатите им. С финансовия министър ще търсим варианти това увеличение да стане факт. Трябва да е ясно, че при формирането на бюджета всеки министър иска повече пари за ръководеното от него ведомство. Аз също ще настоявам за спазване на обещанието, че образованието е и ще бъде приоритет на държавата.