Ловеч отбеляза с поредица събития 140 години от Априлскoтo въcтaниe
„Бългapcкoтo въcтaниe oт пpoлeттa нa 1876 г. има своя ловешки адрес и това е точно площад „Тодор Кирков“. Той носи името на един млад мъж на 28 години, който отдаде живота си, защото има дързостта да се бори с поробителя.“
Това каза в словото си кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова пред събралото се множество по повод отбелязването на 140 години от Априлското въстание. Ритуалът за отдавана почит и поднасяне на венци и цвята пред паметника на Тодор Кирков се състоя на 17.05.2016 г. от 19.00 часа.
Кметът на Ловеч обрисува с кратки, но ярки изречения образа на героя Тодор Кирков Войводата, обесен на площада от османската власт на 24 юни 1876 г.
„140 години по-късно сме се събрали в израз, че сме българи и знаем каква цена сме платили за това“, каза още Корнелия Маринова.
И други събития в Ловеч на 17 май бяха посветени на Априлското въстание. Програмата включваше кръгла маса, която се състоя в Бароковите къщи. Темата бе „140 години Априлска епопея“, а научен ръководител бе проф. Пламен Митев от Исторически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Проф. Митев в изложението си се спря върху някои все още непроучени факти и твърдения за въстанието, както и върху нови научни разкрития за Гюргевския революционен комитет. Наши научни работници и историци направиха съобщения и презентациите по темите за „Войводата Тодор Кирков“, „Ловчанският митрополит Йосиф Първи и Априлското въстание“, „Ботевите четници“, „Оръжието в Априлското въстание“ и „Възпоменателни знаци за Априлското въстание в община Ловеч“.
Кръглата маса бе открита от кмета на Ловеч Корнелия Маринова. Събитието събра много граждани и ученици.
От 17.30 ч. в Клуба на дейците на културата гостуваха писателят Стоян Райчевски и издателят Иван Гранитски (изд. „Захарий Стоянов“). Обявеното по-рано представянето на книгата „Българският възрожденски дух“ на акад. Константин Косев се отложи поради заболяване на автора.
Стоян Райчевски е автор на книги като „Геноцид над българите през XX век“ (2005) и „Паметници на признателност за освобождението на България“ (2004). Той представи най-новата си книга „Календар и обредност в Странджа и Източна Тракия“ (2016), издадена от издателство „Захарий Стоянов“. В по-голямата си част от изложението си писателят обаче говори за Априлското въстание и Освобождението, като разказа малко познати случки, любопитни факти и подробности.