Интегрираният план за градско развитие влиза за одобрение в общинския съвет

Предложение за приемане и одобряване на интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Ловеч за периода 2014-2020 г. внася в общинския съвет кметът Минчо Казанджиев. Общият размер на инвестициите, предвидени в интегрирания план, е 667 850 679 лв. Средствата са за реализиране на 61 проекта, като от тях 82 447 594 лв са заявените и предполагаемите частни инвестиции. Съфинансирането от страна на община Ловеч при сега действащите стойности за задължителен собствен финансов принос е в размер на 28 571 409 лв.
През юни 2011 г. община Ловеч подписа договор за безвъзмездна финансова помощ с управляващия орган на оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г. за изпълнение на проекта „Подкрепа за разработка на интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Ловеч”. С решение от септември 2012 г. общинският съвет определи зоните за въздействие в рамките на интегрирания план и с друго решение пак от септември м. г. декларира, че обхватът им няма да бъде променян за период, не по-малък от 10 години след приключване на дейностите по проекта. Трите основни зони за въздействие са зона с преоблаващ социален характер, зона с потенциал за икономическо развитие и зона на публични функции с висока обществена значимост, те са одобрени от управляващия орган през януари тази година. Избрани са в резултат на проведени публични обсъждания с граждани от ж. к. „Младост”, ж. к. „Червен бряг”, ж. к. „Здравец”, НПО, фирми, браншови организации. Поредица от срещи с всички заинтересовани страни идентифицираха конкретните проблеми в зоните за въздействие и потърсиха най-добрите решения за тях. Точно тези идентифицирани проблеми са и основата, на която са дефинирани проектните предложения, залегнали в интегрирания план.
Голяма част от проектите, планирани за осъществяване през следващия програмен период – 2014-2020 г., може да се реализират при сега действащите подробни устройствени планове, без да се налага актуализирането или изменението им. За някои обаче е установена необходимост от изработване на проекти за изменение на действащите планове. Така се създават реални градоустройствени възможности за реализация на проектните идеи и актуална планова основа за провеждане на мероприятия по благоустрояване, повишаване качеството на урбанизираната градска среда, създаване на модерни градски индустриални зони, задоволяване нуждите от социални, образователни и спортни съоръжения и игрища за развитие на масовия и професионалния спорт, повишаване комфорта на обитаване, труд и отдих на голяма част от населението на Ловеч. С решение от март т. г. общинският съвет одобри заданията за изработване на проекти за изменение на подробните устройствени планове – планове за регулация и застрояване за трите зони, и даде разрешение за изработването им. Те бяха подложени на обществено обсъждане на 1 юли т. г.
Основните съставни части, създадени във втория етап от изработването на интегрирания план, са Стратегия и цели на интегрирания план за градско възстановяване и развитие и Програма за управление на реализацията/прилагането на интегрирания план. Стратегията определя начина, по който в рамките на общата визия за развитието на Ловеч ще се преодолее изоставането на отделни градски територии и ще се реализират ресурси с потенциал за удовлетворяване на потребности от общоградско значение. Програмата за управление ще се осъществи чрез изпълнението на пакета от проекти, които се явяват основен структурен елемент на плана.
На основание на всичко това кметът предлага на общинския съвет да одобри и приеме интегрирания план за градско възстановяване и развитие на град Ловеч за периода 2014-2020 г., както и да реши съфинансирането на проектите, предвидени за изпълнение в интегрирания план, да се осигурява съобразно възможностите на бюджета за съответната година.