| |

Доц. Статева: При инфаркт на окото търсете веднага офталмолог

доц. Статева - апаратИнфарктът на окото е едно от спешните състояния, при които веднага трябва да се търси офталмолог, защото, както и при инфаркта на сърцето, е важно медицинската помощ да бъде оказана в първите часове, съветва плевенският очен специалист доц. Десислава Статева. „По същия начин, както се запушват съдовете в мозъка или в сърцето, най-често с тромб, се запушва основният съд, който изхранва ретината. А ретината е мозъкът, изнесен навън, както казва акад. Пашев. За съжаление, инфарктът на окото става внезапно, без абсолютно никакви предизвестия и пациентите, за съжаление, много често късно ни търсят за помощ.“, казва доц. Статева.

Единственото, което болният усеща при инфаркт на окото, е внезапна загуба на зрението. Няма болка, няма други симптоми – просто изведнъж човек ослепява. Обикновено проблемът е само в едното око. „Пациентът трябва веднага да отиде на офталмолог. Не да тръгне към личния лекар, там да изчака пред кабинета, след което да отиде до вкъщи да си вземе багаж и едва след това да се отправи към клиниката. Тогава вече може да е късно. В момента, в който има такова нещо, трябва да се тича направо при очен специалист, в специализирано очно заведение, а не по обичайния път при личния лекар“, предупреждава доц. Статева.
„Ако ни потърси до часове след инцидента, може да се сложат системи, съдоразширяващи, да се направи пункция, така че да се опитаме този тромб или ембол да го избутаме към по-малки съдчета в окото, за да възстановим кръвоснабдяването в по-голямата част от ретината. Иначе загубите са тотални, слепотата е необратима“, казва плевенският офталмолог.
Най-често този проблем се явява при хипертониците. При това не е толкова важно кръвното да бъде 120, може да е 130, дори 135, но да няма резки пикове – спадане или покачване. Рискът от инфаркт на окото се повишава и при нелекувана хипертония или нередовно вземане на лекарства за високо кръвно. Най-често при такива хора се получава както инфаркт на окото, така и инфаркт и инсулт, като в основата на заболяването е подценяването на хипертонията.