|

Доклад сочи седем стъпки за военните гробища при Дойран

паметници ДойранСедем предложения за възстановяване на гробовете на загиналите герои от Девета пехотна плевенска дивизия по време на Дойранската епопея съдържа докладът на общинските съветници, които посетиха Македония, за да се запознаят със състоянието на българските военни гробища. В документа се подчертава, че са получили пълно съдействие от тамошните общински власти, както и от местни хора. Идеята е на о.р. полк. Красимир Атанасов, според когото в бюджета на община Плевен за следващата година трябва да бъдат заделени средства за българските светини край Дойран. Общо 2395 са убитите ни земляци край Дойран от 1915 до 1918 г, е посочено в доклада на старейшините.

Съветниците предлагат на общинския съвет в Плевен да поиска от Министерството на отбраната информация за местата на военните гробища и паметници на загиналите от Девета пехотна плевенска дивизия при Дойран. От плевенските музеи да се поиска информация за структурата и бойния състав на дивизията, както и наличните данни за имената и родните места на загиналите.
Предлага се още от кметовете на населени места в община Плевен, както и от областните управители на Плевен, Ловеч и Велико Търново да се съберат данни за имената на загиналите от техните региони и населени места при Дойран. Плевенските съветници предлагат още чрез Министерството на външните работи на Република България да се извършат всички процесуални действия по сключване на споразумение с Община Дойран за изграждането на Мемориал на загиналите герои от 9 пехотна плевенска дивизия при Дойран.
Седмата стъпка е Общинският съвет в Плевен да възложи на управителите на общинските дружества „Паркстрой” и „Инжстрой” да разработят проект за мемориални плочи и за възстановяване паметника на полковник Каварналиев в района на град Дойран.