Глобяват крадци на дърва, но те не си плащат глобите
Безотговорното отношение на хората съм гората, спекулациите на лицензирани лесовъди на частна практика и икономическата криза. Така определи директорът на РДГ-Ловеч инж. Павли Богдански е основните предпоставки за увеличаването на незаконната сеч в горите на територията на РДГ-Ловеч.
На територията на РДГ-Ловеч има най-голям процент недържавни гори в Бълтатия – 57 на сто, припомни Павли Богдански.. Те се ползват основно от частни фирми. Годишно се издават около 6 хил. позволителни за сеч и годишното ползване на недържавните гори варира от 150 до 200 хил. кубически метра. Тази разпокъсана собственост два възможност на недобросъвестни лицензирани лесовъди на частна практика да извършват спекулации. „Издават позволително за сеч за имот от 3-4 дка, а пък секат от съседните. С превозните билети, които са на хартиен носител, се дава възможност на недобросъвестните частни лесовъди, най-вече тези, които са със средно образование, техник-лесовъдите, на които са издадени позволителните за сеч, да узаконяват незаконно добитата дървесина“, обясни директорът на РДГ-Ловеч. Инж. Богдански е категоричен, че час по-скоро трябва да се премине към използване на електронни превозни билети, за да се премахне възможността за злоупотреби.
Друга предпоставка за увеличаване на незаконната сеч е, че през последните години се даде възможност да завършват по някаква бърза процедура образование за техник-лесовъд, да си извадят лиценз и, които са недобросъвестни, да злоупотребяват с гората, каза още Богдански. Най-много нарушения се извършват в района на Луковит, Лесидрен, около Ловеч, Червен бряг, Плевен. Най-много се секат незаконно горите, които са по-лесно достъпни.
През миналата година служителите на РДГ-Ловеч са извършили над 8 хиляди проверки, съставили са над 2 хиляди акта и са издадени над 1600 наказателни постановления за незаконно предобита или транспортирана дървесина. Издадени са и 20 осъдителни присъди. Проблем е, че основната част от нарушителите са залавяни с малки количества дървесина и им се издава само наказателно постановление. Повечето от тях обаче са залавяни многократно и актовете и сумите от глоби се натрупват. Така например нарушител от региона има издадени 39 наказателни постановления за около 9 хил. лв., но той досега не е внесъл една стотинка. По този начин събираемостта на глобите остава много малка – около 10%.
От Нова година се забелязва увеличаване на нарушенията и само от началото на годината до сега са състанети от 560 акта, което ми дава основание да си мисля, че час по-скоро трябва да се направят някои поправки в нормативната уредба и да се ограничи ползването в този либерален режим, които сега съществува, заключи Павли Богдански.