На 27 януари ще се проведе първия демократичен референдум в България, който трябва да даде отговор на въпроса,който е твърде неясен, кампанията – вяла, не са конкретни и позициите на партиите, а избирателната активност изглежда непостижима.Така анализатори коментираха предстоящото национално допитване с въпрос “Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?”.
„Не се забелязват институционални усилия за популяризиране на участието в референдума“, каза Антоанета Цонева, председател на УС на Института за развитие на публичната среда. Тя посочи, че не е ясно до какви управленски решения би довело гласуването и това е демотивиращо за участие в него.По думите на Цонева все още не са ясни мотивите на премиера Бойко Борисов да призове симпатизантите на ГЕРБ да гласуват с „не“ на референдума, но според нея при всички случаи те са политически, а не експертни.„Фронтално се излиза срещу БСП в компанията на другите десни. Има два ясни отбора, но това не означава, че има две ясни категорични цели по отношение на самия въпрос“, каза тя.
Поради сложността на темата обаче експертните аргументи няма време да достигнат до публиката, а и не се правят ясни усилия в тази посока, по-скоро се разчита на мобилизация на политически принцип „един отбор срещу друг отбор“.За съжаление първия опит за допитване до народа се превръща в партийно състезание в което политическия инициатор БСП ще търси мобилизация на своя електорат няколко месеца преди изборите.Вместо референдума да даде тласък и обществена енергия на българския народ в трудната икономическа ситуация,резултата единствено ще бъде измерван с проценти на хората решили да участват .Почти никаква е вероятността броя на гласувалите да достигне необходимия брой от около 4 350 000 за да бъде признат референдума.От друга страна ако бъдат минати 20% от този изискуем брой ,то въпроса се връща в Народното събрание. СДС изрази първи позицията си още преди нова година : за неучастие в референдума на 27 януари 2013г, който е от частен характер и не е от компетенцията на народа. Аргументите за бойкот на референдума, са, че при подадени гласове под 20% това допитване до народа ще постави точка на въпроса за корупционната схема АЕЦ Белене. С този акт българският народ ще постави края на кражбите, корупцията и неясните сделки около този проект. Ако гласовете са над тази бариера, то въпросът от референдума се връща за разглеждане в 41-то Народно събрание и се продължава черното финансиране както на поддръжниците, така и на неговите противници
И за да няма спекулации позицията на СДС –Ловеч е за развитие на ядрената енергетика ,но не чрез изграждане на Белене а на :
1.Удължаване на живота на 5 и 6 реактор на АЕЦ –Козлодуй след 2030 година.
2.Изграждане на 7 и 8 реактор ,но от ново поколение на същата площадка.
Естествено на предстоящия референдум няма как с ДА или НЕ да изразим тази наша позиция,а и тя може да бъде възможна след приемане на нова „Енергийна стратегия” от следващото Народно събрание.