|

Започна събирането на предложения за Програмата за младежки дейности в Община Ловеч за 2020 година

Започна събирането на предложения за Програмата за младежки дейности в Община Ловеч за 2020 г. Дейността е във връзка с изготвянето на План за изпълнение на Програмата за младежки дейности, като се очакват предложения от различни институции, работещи с младежи от 15 до 29 години.

Крайният срок за подаване на проектни предложения е до 31.10.2019 г. в деловодството на Община Ловеч /в Център за услуги и информация на гражданите/

 Правила за финансиране :

1. ВЪВЕДЕНИЕ          

Програмата за младежки дейности на община Ловеч е разработена в изпълнение на Закона за младежта, Националната стратегия за младежта 2010–2020, Националната програма за младежта (2011–2015), както и с Европейската харта за участие на младите хора в живота на общините и регионите, приета с решение на Общински съвет – Ловеч, през 2006 г.

Настоящите правила регламентират начина, по който се осигурява финансова подкрепа на младежки проекти за развиване на младежка политика и дейности на местно ниво.

  1. За кого е предназначено тази Програма?

Програмата за младежки дейности е насочена към младите хора от 15 до 29-годишна възраст. В нея могат да участват младежки организации, които отговарят на изискванията на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, и дружества с идеална цел, училища, библиотеки, читалища и други, чиято дейност е свързана с развитието на младите.

1.2. Кои са основната цел и приоритетите на Програмата?

Основната цел на Програмата е утвърждаването на младите хора, като активна част от Европейската общност и тяхното развитие и съхранение като личности и граждани.

Приоритети на програмата са:

  1. Насърчаване на икономическата заетост, кариерно развитие на младите хора и снижаване на младежката безработица.
    1. Подобряване достъпа до информация и качествени услуги
    1. Насърчаване на здравословния начин на живот и превенция на зависимостите на младите хора
    1. Превенция на социалното изключване на младите хора в неравностойно положение
    1. Утвърждаване и популяризиране на младежкото доброволчество
    1. Повишаване на гражданската активност
    1. Дейности, свързани с младите хора в малките населени места в общината
    1. Развитие на междукултурния и международния диалог
    1. Повишаване ролята на младите хора в превенцията на престъпността
    1. Развитие на неформалното образование чрез алтернативни форми на обучение за придобиване на нови знания и умения

1.3. Обхват на проектите – осъществяват се в рамките на Община Ловеч, като инициативната група на проекта, екипът на проекта и участниците в проекта трябва да живеят или да учат на територията на общината

2. Подбор и оценяване

Показатели за оценяване:

  • общо съответствие на проекта с приоритетите и целите на програмата
    • анализ на съществуващото положение на общинско ниво, съпоставен с целите и приоритетите на програмата, който включва: анализ на реалната ситуация; анализ на  необходимостта от реализацията на проекта, на потребностите на целевата група, на целите и стратегията за постигането им
    • описание на всички съставни елементи на проекта в резюме:

2.3.1. обща цел

2.3.2. специфична цел

2.3.3. очакван краен резултат

2.3.4. дейности, водещи към определения очакван резултат

2.3.5. обективно проверяеми показатели

2.3.6. източници за проверка

2.3.7. предварително уточнени средства (човешки, материални, финансови и информационни ресурси)

2.3.8. източници на средства

2.3.9. уточнени предположения и предпоставки за осъществяването на проекта

  • ясно дефинирана целева група (младежите, които ще се ползват дълго време от резултатите по проекта), като се насърчава участието на младежи с ограничени възможности и млади хора в неравностойно социално положение – максимален брой младежи, включени като потребители
    • брой на младите хора, участници в дейностите през всички фази на проекта – минимален препоръчителен брой участници в проекта – 20 младежи
    • прилагане на Европейската харта за участие на младите хора в живота на общините и регионите – доколко проектът допринася за ангажирането и включването на младите хора в обществения живот на Община Ловеч, доколко той спомага за решаването на конкретни проблеми и доколко създава условия за повишаване конкурентноспособността и адаптивността на младежите по отношение търсенето и намирането на работа, придобиването на личностен, социален и професионален опит
    • предложени работни методи – практическа работа, беседа, работа в малки групи, работни наблюдения, презентации, пленарни дискусии, симулационни игри, демонстрация, спортни, творчески и научни мероприятия и др.
    • предложени новаторски елемент и алтернативно развитие на общината /оценяват се високо/
    • устойчивост на проекта – конкретен принос към местната общност и трайно въздействие върху потребителите, предвиждане на дейности след приключването на проекта
    • конкретно целесъобразно разпределение на финансовите средства, адекватно на планираните резултати от проекта, икономичност на разходите
    • привличане на допълнителни финансови средства /оценяват се високо/
    • популяризиране на проекта – брой публикации, репортажи, интернет-страница, издаване и разпространение на рекламни брошури, дипляни, плакати и др.

Процедура за оценяване

Проектите ще бъдат оценявани от временна комисия от Община Ловеч (за краткост наричана Комисията) сформира със заповед на Кмета.

Комисията оценява проектите по настоящите Правила.

Комисията заседава и разглежда проекти в рамките на срока, определен в заповедта за сформирането ѝ.

За одобрените от Комисията проекти се сключва договор за финансиране в срок съобразен с  приемането на бюджета на Община Ловеч.

Комисията резолира и отговаря  на вносителя на разгледания проект с мотивирано становище в рамките на  14 календарни дни, след разглеждане на проектите

Контрола по изпълнението на вече финансираните проекти се осъществява от дирекция “Образование, култура и туризъм” в Община Ловеч.

  • УЧАСТИЕ В ПРОГРАМАТА ЗА МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ

3.1 Кой не може да бъдe финансиран?

По настоящите правила не се финансират проекти: на политически партии и организации, професионални съюзи и кооперации; свързани с инвестиционна или търговска дейност; целящи дарения, стипендии или благотворителни дейности, с туристически или стопански характер; за пътувания в чужбина или с цел отдих.

3.2. Кой може да участва?

Всички младежки организации и дружества с идеална цел и младежка насоченост в Община Ловеч, които работят както за личностното и социалното развитие на младите хора в свободното им време, така и за осъществяването на дейности, съответни на програмните приоритети, могат да кандидатстват с проекти по програмата за младежки дейности.

Участници в проектите могат да бъдат както младежи на възраст от 18 до 29 години, така и непълнолетни лица от 15 до 18 години, живущи на територията на Община Ловеч, съобразно спецификата на потребностите им и дейностите, заложени в проекта.

       3.3. Продължителност на проектите – до 12 месеца

  • КАК СЕ ФИНАНСИРА ПРОЕКТ?

Всички условия за финансово подпомагане на одобрените проекти за младежки дейности, разходването и отчитането на предоставените финансови средства, както и взаимните права и задължения се уреждат с договор между Кмета на Община Ловеч и организацията-изпълнител. Този договор се изготвя по установен образец и съобразно правомощията на Кмета на Община Ловеч. В срок до 45 дни след подписването на договора се превеждат 60% от одобрената от Комисията по проекта сума, а останалите 40% се превеждат след успешното приключване и реализиране на проекта. В случай че по време на проектните дейности се констатират нарушения или проектът е прекратен или неосъществен по вина на организацията-изпълнител, цялата преведена сума от Община Ловеч се възстановява в срок  10 дни от установяване на обстоятелствата.

За всяка наложителна промяна в процеса на осъществяването на проекта в рамките на 10 работни дни съответната финансирана организация уведомява писмено Община Ловеч.

Договорните отношения по проекта приключват с подписването на приемателно-предавателен протокол.

5. ФОРМУЛЯРИ

Програмата за младежки дейности се администрира с два основни образци за формуляри: формуляр за кандидатстване и формуляр за краен отчет.

5.1. Формулярът за кандидатстване трябва да бъде попълнен на компютър, като съдържа точна информация по отделните части и се придружава от всички приложения /Приложение 1, Приложение 2, Приложение 3 и Приложение 4/

5.2. Краен отчет на проекта – Отчетната форма е неделима част от Договора, сключен между Възложителя (Община Ловеч) и Бенефициента за изпълнение на дейностите от Програмата за младежки дейности на Община Ловеч. Представя се в две папки. Подава се от организацията-изпълнител не по-късно от 15 (петнадесет) дни след приключването на проекта. Точният ред за представянето на съответните документи е описан в приложението за отчет към договора за финансиране.

Първа папка /за дирекция „Образование, култура и туризъм“/

Краен финансов отчет (по образец) с приложения следните копия, заверени с надпис “Вярно с оригинала.”, мокър печат и подпис на председателя: списък на участниците; дневник на проекта; снимков материал, публикации, изработени по проекта рекламни материали, както и копия на разходо-оправдателните документи, сключени договори и др.

Втора папка /за отдел „Счетоводен“/

Краен финансов отчет (по образец), придружен с копия на разходо-оправдателните документи, сключени договори и др., заверени с надпис “Вярно с оригинала.”, мокър печат и подпис на председателя.

За повече информация: Иван Иванов – главен експерт МДС в Община Ловеч-тел 0878770260 или ст. 306.