В ловешкото село Радювене, където беше открито мляко с високо съдържание на афлатоксини, които предизвикват канцерогенно действие, вече е създадена организация всички количества млечни продукти, произведени за домашна употреба в района на селото да бъдат предадени, за да бъдат унищожени. В центъра на селото беше поставен специален бидон, в който се събираше мляко от собствениците. Забранена беше и пашата на животни в нивите с царевица, чиито мухъл предизвика заразата. От млякото, събрано от селото, от средата на септември до момента са произведени 966 кг сирене в мандра в село Горан, за което „Ловеч глас“ писа.
Жителите на село Радювене бяха уведомени на специално свикано събрание за опасността, която крие афлатоксина, който е проникнал в млякото на животните при паша в току-що ожънати ниви с царевица в района на селото. На него хората научиха още, че близо един тон сирене, произведено от мандрата в близкото с. Горан,е унищожено заради опасния афлатоксин, който повишава риска от рак на черния дроб. Резултатите станали известни в края на миналата седмица, затова никой не подозирал за опасността. Жителите на Радювене бяха предупредени да предадат доброволно произведените в домашни условия млечни продукти за изследване и унищожаване. В центъра на селото беше поставен бидон, предоставен от общината, в който селяните бяха призовани да изливат млякото. Въпреки разясненията, малко бяха тези, които спазиха инсрукциите. „Предполагам, до ден-два хората да разберат, че това касае тяхното здраве и на семейството им. Но предаването на млякото се извършва на доброволен принцип и зависи от здравната култура“, заяви кметът на селото Галя Петрова.
Новината за заразеното с токсин мляко притеснила хората, които от години пасат животните си в нивите и консумират мляко и сирене. „Притеснява ме това, че не можем да си ядем млякото и сиренето. Какво да правим? Това, дето съм го произвел, да го хвърля ли?“, пита риторично Йончо Тончев от Радювене. Негови съселяни пък се питат дали някой ще им плати млякото, което изхвърлят.
72-годишната баба Радка Банчева донесе литър мляко от единствената си козичка. „До сега сме яли със сладост и с голямо желание. И какво доя – една козичка, ама, като казаха, че не трябва да се яде и до тук, край. Що не са ни казали досега и откъде дойде това чудо? Нямаме сирене вкъщи, но от септември насам все сме правили и сме яли“, разказа жената. Тя повърди, че съседите й са в паника от новината, но българинът от добро не разбирал. „С глоби трябва да се наказват нашенци. И аз видях едни, дето пуснаха добичета в царевицата“, отсече жената. Екипът ни успя да открие само една крава, която необезпокоявана пасеше в нива, пълна с мухлясара царевица. В Радювене се отглеждат близо 250 крави и 180 кози. Забранителният режим ще продължи едва десетина дни. През този период животните ще изхвърлят натрупаните в организмите си опасни вещества. Седмицата ще бъде достатъчна за зърнопроизводителите, за да изорат царевичните ниви и така да се унищожи плесента, причинила заразата.
Директорът на областната дирекция по безопасност на храните д-р Ивайло Йотов е категоричен, че няма как служителите на Агенцията да достигнат до всеки производител и да праверяват млякото, което се предава за преработка. Той е категоричен, че за чистотата на продуктите отговорност носят производителите на млечни продукти. „ Производителят е длъжен да гарантира, че суровините, които влага, са безопасни“, заяви д-р Йотов. От Агенцията вече са забранили суровина, изкупена на територията община Ловеч, да бъде влагана в кисело мляко. От нея може да се произвежда единствено сирене и кашкавал, защото при тях има период на зреене и има по-голяма възможност да се следи за наличие на токсини.