Афлатоксин, гъбичка, която повишава риска от рак, беше установен в млечни продукти в Ловешко. Първо беше открит в сурово краве мляко, доставено от млекосъбирателен пункт в село Радювене. Това съобщи директорът на ловешкия клон на Държавната агенция по безопасност на храните д-р Ивайло Йотов. По думите му цялата продукция, произведена от млякото – 966 кг. краве сирене, е унищожена и не е попаднала в търговската мрежа. Сиренето е произведено в мандра в село Горан. В момента се правят проби на домашно произведено сирене в Радювене. При него също е установено наличие на афлатоксин, при това в доста сериозни концентрации. Ситуацията наложи свикване на Кризисния щаб към Община Ловеч. С решение на щаба снощи бе проведено събрание в селото, на което хората бяха запознати с опасността от консумиране на продуктите. Хората бяха призовани доброволно да предадат произведените от тях домашно мляко, сирене, кашкавал и др. за изследване и унищожаване.
Вече имаме предположения къде е източникът на заразата, каза още д-р Йотов. Според него това се дължи на паша на животните на ожънати от комбайни ниви. Предстои изораването на блоковете, за да се намали риска животните да влизат там. Движението на животните в населеното място ще бъде спряно и ще се ограничи излизането им на паша.
В момента, с наша заповед, в мандрата в Горан сме ограничили производството на кисело мляко, от сурово мляко, произведено на територията на община Ловеч. От утре ще се работи само с мляко, внос от Румъния. От млякото, събрано в нашия регион, ще се произвежда само сирене и кашкавал, защото има период на зреене и производството му продължава по-дълго, обясни д-р Йотов. Продукцията ще бъде следена и след установяване на липса на афлатоксин, ще бъде пускана на пазара. Директорът на Агенцията по храните-Ловеч е категоричен, че нито млекопреработвателят, нито производителят имат вина, защото афлатоксинът не може да се постави допълнително в млякото, а произлиза от пасища.
Последните изследвания и проби в Ловешко са отрицателни и разпространението на опасния токсин е овладяно.