Дружеството на военноивалидите и военнопострадалите в област Ловеч награди с грамота за добра съвместна социална и военно-патриотична дейност и по повод 100-годишнината от Балканската война областния управител на област Ловеч Ваня Събчева. Отличието й бе връчено на проведеното днес, 2 октомври, заседание на Инициативния комитет за честване на 100 г. от Балканската и Междусъюзническата война, ръководено от областния управител, председател на комитета. Грамоти получиха и полк. Иван Русинов и на подполк. Мариан Петракиев.
В заседанието участваха още представители на всички общини от област Ловеч, както и подполк. Иван Русенов – началник на гарнизон Ловеч, подполк. Мариан Петракиев – началник на военно формирование Ловеч, подполк. Венцислав Маринов – началник на Областен военен отдел, Николай Василев – началник на Военен клуб Ловеч, Никола Петров – председател на дружество „Военноинвалид”, полк. Мирчо Райевски – председател на Съюз на офицерите и сержантите от запаса, Ганко Бенев – председател на Съюза на ветерените, Албена Йончева от Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев, Пенка Чернева – началник на Държавен архив – Ловеч, и Райко Райков – началник на Регионалния инспекторат по образование.
Както на всички е добре известно, през настоящата година ще се проведат чествания в цялата страна, като акцентът е в областите, на чиято територия са провеждани бойни действия. Считам, че наш дълг е да отдадем необходимата почит и признателност към всички участници в Балканската и Междусъюзническата войни. Не са малко загиналите от различните населени места в областта. Израз на признателността към тях са и издигнатите паметници и поставени паметни плочи, откри заседанието Ваня Събчева. Тя поясни идеята за организиране на фотоизложба от снимки и документи, посветени на Балканската и Междусъюзническата войни, която да бъде изложена първоначално във фоайето на Областна администрация и след това да бъде представена във всички общини на област Ловеч. Събчева прикани и Държавен архив, и библиотека, и военни да се включат с налични материали в инициативата. По време на заседанието стана ясно още, че подобна инициатива има и община Троян, където изложбата ще бъде открита след дни. Постъпи и предложение за поставяне на три паметни плочи, като за две от тях е осигурено и финансиране – на ген. Никифор Никифоров, на ген. майор Димитър Фиков и на подполк. Георги Векилски, предстои съгласуване с община Ловеч.
Държавен архив разполага с множество документи като част от тях дори са предоставени за националните чествания, обясни Пенка Чернева. Тя предложи при възможност таблата да бъдат поставени на открито с цел да бъдат достояние на повече граждани. Регионална библиотека също изрази готовност да се включи в инициативата и дори ще предостави филм, който да бъде показан в общините.
Подполк. Маринов, началник на Областен военен отдел предложи да се издаде възпоменателен лист „100 г. от Балканската и Междусъюзническата войни“.
Работна група ще разгледа предложенията.
По време на заседанието като втора точка от дневния ред бе представена и презентация за доброволния резерв на въоръжените сили на Република България – какво е да си резервист, преимущества, здравни и социални преференции, изисквания към кандидатите, необходими документи, обучения и реализация. Подробна информация ще бъде публикувана и в сайта на Областна администрация за всички интересуващи се.