|

7 предложения на граждани за бъдещето на бившата казарма в центъра на Ловеч

До момента по интернет са постъпили седем предложения за обявеното допитване на община Ловеч до гражданите за бъдещето на Бившата казарма в центъра на града. Предложенията се разглеждат от главния архитект на Община Ловеч. Това стана ясно, след запиване на Зетра по темата.
Сред предложенията най-обширно е на група граждани, начело с арх. Петко Еврев. То е известно на обществеността, защото беше публикувано във Фейсбук. Има предложения още от сем. Красимир и Дочка Андрееви, Боряна Иванова, Светослав Стефанов, Ивона Петкова и други. Сред тях се срещат и доста смислени идеи, споделя арх. Минчо Петков.
Всичките предложения са постъпили в периода 9 февруари – 22 февруари т.г., малко след като е публикувано съобщението за допитването.
Гражданите могат да изпращат идеи и предложения за това какви атракции, услуги, алеи, зелени площи, спортни площадки и други увеселителни и места за отдих може да има в това пространството.
Припомняме, че мястото е предоставено на Община Ловеч за обществен парк.
Към момента няма обявен краен срок за предложенията, които могат се изпращат на e-mail: info@lovech.bg

ПУБЛИКУВАМЕ НЯКОЙ ОТ ПОДАДЕНИТЕ ДО МОМЕНТА ПРЕДЛОЖЕНИЯ В ПЪЛЕН ТЕКСТ
По повод обявеното допитване до гражданите за предстоящото благоустрояване на бившата казарма в центъра на града.

Още през 2013 г. инициативна група ловчанци и приятели на града, загрижени за съдбата на казармения терен в Ловеч подехме инициатива за спасяването на терена от намеренията на фирма “Кауфланд” да строи хипермаркет в парковата му част. Тогава излязохме с конкретни идеи и предложения за превръщането на терена в публично градско пространство.
Припомняме, че в резултат от положените усилия и от страна на общината, и на областния управител през август 2014 г. теренът беше предоставен от Министерството на отбраната на община Ловеч с изричната препоръка да не се ползва за частни нужди, а като публично пространство. Нашата инициативна група участва в подготовката на “Концепция за устройство на бившия казармен терен и адаптиране на сградите”. На 26 август 2015 г. беше проведено обществено обсъждане на тази концепция, на което граждани и най-вече млади хора споделиха конкретни виждания и интересни идеи. За съжаление не знаем да са проведени конкретни действия за реализиране на концепцията през изминалите три години.
Сега инициативата на община Ловеч ни обнадеждава, че вече ще бъдат предприети реални действия за използване на терена на бившата казарма за градски парк и за други публични градски потребности. Разбира се, че най-важно и задължително е теренът да се отвори за ползване от гражданите като парк (градска градина). Това е и сравнително по-лесно за реализиране, като се имат предвид скромните инвестиционни възможности. Но в по-далечна перспектива казарменият терен с някои от неговите сгради трябва да се оползотвори и превърне в органична част на града като публично пространство за отдих и за културни и образователно-възпитателни градски функции.

Ето отново нашите предложения за:

Градски парк.
Дворът на казармата с богатата си дървесна растителност има всички качества да се превърне в градски парк (градска градина) с места за отдих на деца и възрастни. Не случайно това предложение съвпада с мненията и предложенията на гражданите. С минимални подготвителни действия и с минимални инвестиции тази част от терена може да бъде устроена спешно и предоставена за общо ползване на гражданите, което ще има силно положителен обществен ефект.

Спортни и развлекателни площи.
Към парковата част естествено ще се приобщят свободните терени на юг от входната алея, на мястото на бившето футболно игрище. Там може да се изградят площадки и съоръжения за спортни и развлекателни занимания и игри, за деца и възрастни, сцена на открито и др.п. Спортни игрища може да се разположат и на други свободни места върху плацовете във вътрешността. В казармения двор може да се намери място и за открит плувен басейн със съпътстващи го атракции, а също и място за ледена пързалка.

Музеен център.
Казарменото пространство е най-подходящото местоположение на един бъдещ Военен музей, като за целта се адаптира казармена сграда. Военният музей ще събере богатите исторически материали за действията на руската армия при освобождаването на града през 1877 г., за създадения военен гарнизон след 1878 г., за историята на 34-ти троянски пехотен полк, който се е помещавал именно в ловешката казарма. Интерес ще представляват и експонатите от военна техника и въоръжение, използвани във войните през 20-ти век.
Тук е мястото и на Музей на авиацията и космонавтиката, една идея, която отдавна чака реализация, тъй като Ловеч е градът, който се гордее с първата самолетна фабрика, с първите полети на самолета “Лаз”. Ловеч се гордее и с името на първия български космонавт. Следващата година отбелязваме 40 години от неговия полет. При организиране на музеите трябва да се използва възможността за разполагане на експонати и на открито в свободните пространства.

Център на изкуствата.
В адаптирана казармена сграда може да се устрои Център на изкуствата, който да съдържа: Картинна галерия със зали за излагане на картини от ловешки и други известни художници; Ателиета за живопис, скулптура, приложни изкуства и други художествени занимания; Театрално и концертно студия с камерни зали; Публично достъпна електронна библиотека; Административни помещения; Складови и обслужващи помещения.

Обслужващи обекти.
Необходимо е да се предвидят лесно достъпни за хората ресторант, сладкарница, магазини за произведения на изкуството и др.п.
Задължително трябва да се улесни автомобилният подход и паркирането на коли. за което е подходящо мястото на съществуващите плацове в северната и северозападната части на терена.
Оградата на бившата казарма да се запази, докато траят строителните и паркоустройствени дейности. Впоследствие е добре да се запази нейната долна каменна част, над която да се монтира декоративна метална ограда. Фрагменти от оградата на определени места да се запазят в сегашния им вид като композиционен елемент и знак от миналото.

Надяваме се, че ангажираните с проблема общински деятели ще вземат предвид тези наши предложения, както и предложенията на ловешките граждани и младите хора от общественото обсъждане на “Концепцията за устройство на бившия казармен терен и адаптиране на сградите”, проведено на 26 август 2015 г.

**************************************************************************************************
Здравейте,
Пиша във връзка с допитването, което инициирате относно благоустрояването на пространството в бившата казарма в гр. Ловеч.
Като млада майка на две деца- едното на 4 месеца, а другото на 3 години, бих предложила да се създаде парк за отдих и активни дейности. Големите дървета са чудесна даденост за създаване на сянка и място за почивка и разходка, както на майки с колички и малки деца, така и за възрастни хора. Площадки с люлки и парзалки също са необходими, тъй като са малко в централната част на града.
За по-големите деца, подрастващите и техните родители е хубаво да се създадат открити и закрити площадки за различни видове спорт – баскетбол, волейбол, фитнес зона. Спортът е много важен за изграждането и поддържането на здравето на хора от всички възрасти, а такива съоръжения на достъпно, по-централно място липсват. Плуването е също много хубав спорт, който няма условие за развитие в града към момента. Ако някоя от сградите на територията на бившата казарма би могла да се реконструира с такава цел също би било много добре.
Със семейството ми се преместихме преди две години от гр. София в гр.Ловеч, защото градът е изключително подходящ за отглеждане на двете ни деца. Ловеч разполага с много природни и културни дадености, които използвани рационално и със сравнително малко инвестиции, биха го превърнали в много атрактивен град за туризъм и живот.
Успешен ден желая и поздрави,
Ивона Петкова
***************************************************************************************************
Здравейте,
Казвам се Боряна Иванова, живуща в Ловеч.
Много се радвам, че казармата, ще стане парк за отдих! Това, което се надявам е, дано се случи по-бързо!
Ето какво предлагам:
1.Задължителни игрища- баскетбол, футбол.
2.Задължителна обществена тоалетна и отделно- чешмички, външни / минимум две/
3. Алеи за велосипедисти и за деца с ролери и кънки.
4. Алеи за пешеходна разходка.Пейки и достатъчно кошчета за боклук.
5. Сцена- закрит тип. Идеята е да се провеждат всякакви събития, вкл. и частни, като рождени дни и партита.
5. Отделен кът за разходка на кучета- оградено с мрежа и с поставени дървени забавления за тях. Пейки за собствениците им. Такива има на няколко места в София.
пример: https://www.actualno.com/sofia/nova-sportna-ploshtadka-za-kucheta-v-ujnija-park-zaradva-desetki-stopani-news_548576.html
6. Кътове за уикенд- барбекю, с трева, на която спокойно да се правят пикници.С малки дървени беседки, идеята е дори и при дъжд, да могат да се ползват.
7.Открит фитнес- уреди, каквито сме срещали в много др.градове. Съответно с място за крос.
8. Място за ледена пързалка за деца и възрастни.
9. Сградите, нека се ползват за спортове на закрито-тенис на маса,баскетбол, йога, за танци, за събирания, за тържества и партита, за посоченото по-долу.
10. За децата:
– „Патиланци“- София, е един чудесен пример, но едва ли това ще може да се приложи. И все пак, като идея, биха могли да се ползват част от увеселителните атракциони. А защо не и мини влакче на ужасите- в някоя от сградите, вътре с 9Д ефекти, късо трасе, не височинно.
– Интерактивен музей, в който да могат да се провеждат открити уроци и в който да могат да гостуват деца от различни градове. Отново давам пример със софийския „Музейко“
http://muzeiko.com/bg/news/detail-take_a_virtual_tour_-47.html
– Катерушки и дървени къщи / може и на баба Яга/ или на Смърфовете- показвам снимки от Интернет, в прикачен файл.
– Също подобни на такива, като в Цари Мали град- въжена площадка и въжен мост / не висок/- отново, снимки в прикачен файл.
-Тематични зали/ в сградите/ , например Пещера на Кроманьонеца-восъчен човек, предмети от бита, Шатрата на Хана- такава съм виждала в Плиска, Залата с носиите / от цяла България да бъдат показани носии и да има бутафорни, които да стават за снимка- макети с изрязани лица/. Но, много важно е да могат да се докосват част от предметите. Например в Цари Мали град, една от ризниците, заедно с дървен щит и голям меч, бе оставена за фото.
Сигурно знаете за мамута в с. Дорково… Та, едно такова съоръжение/ много хора очакваха да е нещо по-интересно, но останаха разочаровани/, та именно то, докара много туристи в селото. http://touristcomplexandela.blogspot.bg/2016/03/blog-post.html
Трябва освен да се мисли за отдих, да се погледне и малко комерсиално -кое ще донесе приходи на града.
Задължително трябва да има и места за кафенце, закуски, безалкохолно. Може и място за сувенири. А може и каравани да са, но с позволени масички пред тях.
Цялата казарма, е необходимо да се заключва вечер. Лятото-късно, зимата- значително по-рано.
Според мен, ще е добра идея и ловчалии да бъдат включени по някакъв принцип, на доброволни начала в дейностите покрай изграждането на този парк. Нека усетят, най-вече учениците, че това място е тяхно и полагайки труд там, ще им е свидно, след това да рушат.
Идеите ми не са само тези. Запазвам си правото да добавям.Това ми хрумва на прима виста.
Само моля, да се мисли в перспектива- нека този парк да привлича хора и от други градове, да не е само за ловчалии / не се ограничавайте до едни трасета, едни пейки и толкова/. Нека бъде и място, което ще даде работа на няколко човека от града.
Така, както си го представям нямам търпение да заработи :)
Дано успеете да се организирате и да разполагате с достатъчно средства!
с поздрав,Боряна Иванова
************************************************************************************************
Семейство Красимир и Дочка Андрееви предлагаме:
Бившата казарма да бъде превърната в разкошен парк. Причината затова е,че този парцел се намира
между две много „тежки“ в транспортно отношение улици- бул.“България“ и бул. „Имеретински“
Моторните превозни средства движещи се по тях денонощно“щедро“ бълват своите отровни газове.
Поради тази причина един оазис, за чист въздух ,в центъра на града е много нужен за всички.
Предлагаме още да се изработи и ботанически план за този парк.
Необходим е и кът за бойния път на 34 пехотен полк и бюст на неговия капелмайстор капитан
Камен Луков. Неговите маршове са спомогнали за високия боен дух на полка във военните години.
Те се изпълняват и днес .