|

Увеличават се пожарите в жилищни сгради в Плевенско

Увеличение на пожарите в жилищни сгради през последните пет години отчитат от Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” в Плевен. Само от началото на тази година загиналите при битови пожари в Плевенска област са трима, а пострадалите – петима. Опасността от пожари в дома често е подценявана, подчертават огнеборците. Годишно възникват средно по 130 подобни инциденти. До 15 май на настоящата 2018 г. пожарите вече са 45. Паралелно с това се увеличават и човешките жертви при тези пожари – от началото на 2018 г.загиналите са 3, а пострадалите 5 души; за 2017 г. – съответно 11 и 7. Най-често срещаните причини за битови пожари са претоварвания на електрическата инсталация и неизправности в електрическите уреди; небрежност при боравене с отоплителни уреди; детска игра с огън и електрически уреди; забравена запалена цигара; умишлени палежи.
Най-рискова и опасна реакция за безопасността на хората е възникването на паника – пълна загуба на способността на реално възприемане на обстановката и вземане на неправилни решения и безцелно поведение. В резултат на паниката може да възникнат травми, задушавания, задръстване и непропускливост на пътя за евакуация.
От пожарната напомнят да се спазват правилата за пожарна безопасност.
Поради това от изключително значение са предприемането на мерки и спазването на правилата за пожарна безопасност:
 При готвене – винаги бъдете в дома си, когато готварската печка е включена.
 При пушене – уверявайте се, че пепелта, е абсолютно изгасена; – не пушете в кухни, където се използва газ за готварски цели; – не пушете в легнало положение на леглото или на дивана.
 При използване на отоплителни и нагревателни уреди: – сменете незабавно всички износени, стари или повредени кабели на уреди; – уреди, които загряват или правят искри по време на употреба трябва да бъдат незабавно изключени от захранването; изключвайте ел. уредите, които не са с автоматичен режим на работа, винаги, когато напускате помещението.
 Почиствайте и проверявайте комина преди всеки отоплителен сезон; не оставяйте печка на дърва запалена, в случай, че не сте у дома; не поставяйте нищо непосредствено до печката.
 Използвайте само стандартни нагревателни уреди;
 Проверявайте редовно инсталациите работещи на газ, а газовите бутилки зареждайте само на определените и законни места за зареждане;
 Уверете се, че децата са наясно с това, че огъня не е играчка; съхранявайте кибрити и запалки на места недостъпни за децата; не позволявайте на децата сами да включват електроуреди.
Огнеборците апелират при възникване на пожар, своевременно да се подава сигнал на тел. 112.

архив