Книги от ловешки автори, свързани с историята на общината, цветя и искрени поздравления занесоха в ловешкото село Дренов общинските съветници на ГЕРБ Ирина Митева – водач на групата, и Корнелия Маринова – председател на Общински съвет Ловеч. Гостите бяха единствените, уважили поканата на читалищното ръководство да се присъединят към празника на местното читалище „Пробуда 1927 г.“ по повод 85-годишнината му.
Бай Борис Хитов – музикант, пръв посрещна съветниците в залата като побърза да уточни, че самият той е с три години по-голям от читалището и през целия си живот активно е следил неговите дейности.
Силно вярвам, че още 85 години, а защо не и в пъти повече, читалището в Дренов ще бъде дом за пробуждане на сетивата – нещо, от което всички се нуждаем, за да гледаме напред, но и онази памет, която трябва да имаме, за да не забравяме миналото си, каза в обръщението си Маринова. Тя пожела на всички читалищни дейци, на жителите на Дренов „да съхранявате и разпалвате искрицата на надежда в доброто, да пренасяте светлината на познанието към вашите деца и внуци, и правнуци, да пазите спомените, да градите, да развивате дейностите, които да осмислят настоящето и ще осмислят и бъдещето ви, които ще ви дават поводи и основания за празници в Дренов”.
Най-самобитната българска институция в Дренов е учредена на 7 февруари 1927 г. от Йордан Митев, Димитър Генов, Стефа Фортунова, Донка Панова, Йордан Петров, Борис Шишков, Янко Лилов и много други родолюбиви жители. Първият председател на читалище „Пробуда“ е учителят Йордан Христов. Първата програма е насочена към културно-просветната работа, библиотеката и театралната трупа. Именно тя е изнесла и първото театрално представление по повод първата годишнина на читалището – пиесата „Майстори“ от Рачо Стоянов, постановка на учителя Стойчо фортунов. В следващите 15 години в репертоара на трупата са записани още 20 постановки, разказа от сцената Маргарита Димитрова, председател на читалищното настоятелство.
През 1928 г. за председател на читалището е избран Станчо Мичев, а от 1929 до 1942 г. то се представлява от Цветан Цвятков.
През 1930 г. читалището е оземлено с 50 дка земя, от която и днес подпомага дейността си.
Началото на библиотечната дейност се поставя от дарителски фонд, който продължава и сега, а за помещение се използва частна къща. През 1956 г. книгите в местната библиотека са 300 тома, а като библиотекар на доброволни начала работи Дечо Димитров. Днес библиотеката на читалише „Пробуда“ разполага с 4800 тома, а тази година от Министерството на културата е получило мащабно дарение от енциклопедии, художествена литература и детски книжки.
Читалището в Дренов е издател и на вестник „Пробуда“ по повод своята 10-годишнина.
Музикалната дейност на читалището има дълбоки корени, като започва със създаването на хор от Стойко Фортунов до женската певческа група с ръководител Маргарита Борисова. Дълги години читалището в Дренов е поддържало и духов оркестър, разказа още Димитрова с нескрита гордост.
30 години като читалищен секретар и библиотекар работи Катя Христова.
85-годишнината си читалище „Пробуда“ отпразнува с концерт, като на неговата сцена пяха и млади и стари, а специални гости да поднесат поздрав бяха и дамите от двете вокални групи от близкото село Александрово.