|

Възвание да бъде въведен учебният предмет „Религия-Православие“ изпратиха до управляващите от Ловчанска митрополия

През месеците февруари и март тази година бяха проведени свещенически конференции в петте духовни околии на Ловчанска епархия. Въз основа на тях и общуването с енориаши е прието Възвание да бъде въведен в България учебният предмет „Религия-Православие“ като част от задължителната общообразователна подготовка на учениците от 1 до 12 клас и децата от детските градини (за тези деца, родителите на които пожелаят такова обучение). За това информират от Ловчанска митрополия.
Наш пастирски дълг е да настояваме пред Вас българското дете да не бъде лишавано от знание и възпитание в духа на евангелските добродетели, се казва във Възванието, отправено он ловчанския митрополит Гавриил до президента, председателя на парламента, министър-председателя, министъра на образованието и др. В документа се подчертава, че българските политици са длъжници пред много ощетени поколения, които се оказват лишени от възможността да получат знание в българското училище за християнската вяра, като завещана от дедите ни светиня, опазила ни през вековете. „Свидетели сме на обучение на децата в норми на поведение, които са в пълно противоречие с християнския морал и ценности – с разбиранията на православния човек за вяра, любов, целомъдрие. От най-ранна възраст децата се образоват сексуално, вместо да получат знание за това кое е грях и какви са последиците от него. Липсва стабилна национална стратегия за развитие на българската младеж чрез образование. Бяха изкуствено привнесени външни модели, неправилно адаптирани към нашата действителност, което доведе до абсурдни ситуации, при които българската образователна система в лицето на ресорното министерство премахна от учебната програма изконно българските и значими за националния идеал и неделими от българската същност произведения, сред които „История славянобългарска“, стихотворенията „Вятър ечи, Балкан стене“, „Къде си, вярна ти любов народна?“, „Родна реч“, „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“, „Хубава си моя горо“ и др.”, пише във Възванието. Според авторите, разкъсаната жизненоважна връзка между възпитание, образование и религия, е принизила основната роля на православната вяра и Църквата в изграждането на пълноценни личности, способни да устояват на изкушенията, предлагани от съвременния свят.
Надяваме се, че упражнявайки Вашите правомощия, възложени Ви от българския суверен – народът, от своите държавнически позиции ще съдействате за доброто бъдеще на децата ни, като положите усилия да бъде въведен в България учебният предмет „Религия-Православие“ като част от задължителната общообразователна подготовка на учениците от 1 до 12 клас и децата от детските градини (за тези деца, родителите на които пожелаят такова обучение), пише още във Възванието.