|

Златни тракийски венци донесоха първото място на учениците от ОУ „Васил Левски“ на национална олимпиада

Проектът „Огледалото на Древна Тракия“ на клуба „Културно-историческо наследство“ при ОУ „Васил Левски“ спечели първото място на X Национална олимпиада по гражданско образование, която се проведе в Сандански. Седмокласничката Яна Стоянова презентира пред журито проекта , по който работиха и съучениците й Цветилена Петкова, Бояна Гумнерова, Виктория Здравкова, Пламена Стоилова, Геновева Недева, Цвета Минковска и Цанимир Калчевски под ръководството на преподавателя по история и цивилизация Марияна Варчева.

Първото място за ОУ „Васил Левски“ в Националната олимпиада по гражданско образование е във втора възрастова група и е споделено с ОУ“Хр.Ботев“ – Кубрат. И двете училища имат еднакъв общ брой точки 179. Проектът на ОУ „Васил Левски“ е класиран с 86 точки от националната комисия, която го допусна до заключителния кръг на олимпиадата, а представянето на Яна Стоянова добави още 93 точки, което класира училище „Васил Левски“ на първо място.
В презентацията Яна запозна журито и публиката с темата, идеята и основните цели на проекта „Огледалото на Древна Тракия“, пряко свързани с дейността на клуба –изработка на реплики, свързани с културата на траките. Идеята е да споделят опита си с други ученици и български деца, които живеят в чужбина. Седмокласниците са определили като цели на своя проект да се създадат умения за общуване с различни хора, работа в екип и учение чрез личен опит и преживяване.
В кратко филмче Яна представи работата на учениците от клуба в изработването на реплики от античното изкуство – златните венци на тракийския цар Севт III от могилата „Голяма косматка” в Долината на тракийските царе и на тракийската принцеса от Могиланската могила до Враца.Филмчето представи и работата на децата при изработките на стенописи от две тракийски гробници – Казанлъшката и Александровската край Хасково.
Пред журито Яна разказа как е хрумнала идеята да се сподели опита в изработване на реплики с български ученици, които живеят в чужбина. Всичко тръгва от пост във фейсбук и идеята да се направи страница на клуба, за да се популяризира тракийската култура по забавен и интересен начин чрез изработване на копия на античното изкуство. Така български деца в чужбина ще научат повече за миналото и ще съхранят историческата памет, убедени са седмокласниците.