|

21 възпитателни дела по-малко през 2016 г.сочи доклад на Общинската комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни Троян

15-членен състав на Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните (ОбКБППМН) – гр. Троян, с председател заместник-кмета г-жа Поля Велева, организира дейността на Комисията и през 2016 г. Общинската комисия организира и координира социално-превантивната дейност на територията на общината, разработва програми за ограничаване действието на криминогенните фактори, работи съвместно с педагогическите съветници, училищните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и други органи, имащи отношение към закрилата и защитата на малолетни и непълнолетни.
Тридесет и шест деца с противообществени прояви са насочени от ОбКБППМН към Дирекция „Социално подпомагане” и отдел „Закрила на детето” за предоставяне на мерки за закрила и социални услуги през 2016 г. Деветнадесет от децата имат отворени случаи и отдел „Закрила на детето” работи с тях. През отчетния период две непълнолетни лица от Община Троян пребивават в СПИ – едното в с. Драгоданово, другото в с. Варненци. Секретарят на ОбКБППМН поддържа контакти с директорите на тези заведения, обсъжда се тяхното поведение и резултатите от учебно-възпитателната работа.
През 2016 г. са разгледани 25 бр. възпитателни дела (срещу 46 бр. за 2015 г.). От 36 деца, преминали на възпитателни дела през отчетната година, 24 са непълнолетни (от тях 20 момчета и 4 момичета) и 12 малолетни (от тях 11 момчета и 1 момиче). Можем да отбележим сравнително по-ниски стойности на противообществените прояви през изтеклия период, в сравнение с предходната година. Възпитателните дела са образувани по преписки на: РУ на МВР гр. Троян – 7 бр.; Районна прокуратура гр. Троян – 14 бр.; сигнали от длъжностни лица – 4 бр. Извършените противообществени прояви се изразяват в: кражби (6 бр.), бягство от дома (3 бр.), хулигански прояви (15 бр.), нередовно посещение на училище (1 бр.). През 2016 г. са наложени общо 45 броя възпитателни мерки, с цел постигане на необходими корекционно-възпитателни резултати. От тях: „предупреждение” (т. 1) – 28 бр.; „задължаване да участва консултации, обучения и програми за преодоляване на отклоненията в поведението” (т.3) – 7 бр. „поставяне под възпитателен надзор на родителите или на лицата, които ги заместват, със задължение за полагане на засилени грижи” (т. 4) – 1 бр.; „поставяне под възпитателен надзор на обществен възпитател” (т. 5) – 7 бр.; „настаняване във възпитателно училище – интернат“ (т. 13) – 2 бр. Шест обществени възпитатели работят с децата поставени под възпитателен надзор.
През изминалата година бяха осъществени различни дейности и инициативи, срещи-разговори, беседи, дискусии, конкурси, прожекции на филми по различни проблеми, свързани с противообществените прояви при подрастващите. По време на посещенията си в училищата от селата на общината, обществените възпитатели провеждат индивидуално-превантивна дейност с деца, застрашени от отпадане от училище, извършили нарушения на правилника за вътрешния ред или деца от проблемни семейства, които имат отрицателни прояви в училище. С две училища в града е подписано междуинституционално споразумение, за съвместна, по-ефективна работа с ученици, извършители на противообществени прояви, както и за засилен контрол над разпространители и употребяващи психоактивни вещества.
В дух на толерантност и недискриминация, с цел задържане на ромските деца в училищната общност, са създадени възможности за пълноценен живот и свободна изява чрез включването им в разнообразна извънкласна дейност за осмисляне на свободното им време, както и за тяхната интеграция. През 2016 г. здравните медиатори са провели разяснителни кампании сред ромската общност по здравни въпроси, превенция на агресията в училище, домашно насилие, превенция на ранните бракове, подготовка за отговорно родителство и т.н.
Превантивната работа с родители обхваща всички родители на деца, на които е наложена мярка работа с обществен възпитател. По сигнали на отдел „Закрила на детето“ и училищните ръководства, ОбКБППМН провежда срещи и разговори с родители и ученици, застрашени от отпадане и нехайно отношение към учебния процес. Психологът към Център за подкрепа за личностно развитие работи с родители, срещащи затруднения във взаимоотношенията „родител – дете“, при настъпили промени с децата при постъпването им в училище и др.
През месец юни 2016 г. ОбКБППМН за втора поредна година организира конкурс на тема „Яки жици срещу наркотици“ сред ученици от училищата в общината за изработване на есе, рисунка, плакат, колаж, мултимедийна презентация и др. През 2016 г. ОбКБППМН не е образувала и разглеждала възпитателни дела спрямо малолетни и непълнолетни лица за притежание на наркотични вещества. Ученици от СУ „Васил Левски“ – гр. Троян са автори на сайт „Вредните навици и рисковете за здравето“. Сайтът е ценен, тъй-като е създаден от ученици в полза на ученици по така тревожните проблеми за употребата и злоупотребата с наркотици, алкохол и тютюн.