Плевен се поклони пред Апостола
С военен ритуал и панихида започна паметният ритуал по повод 144-ата годишнина от гибелта на Васил Левски в Плевен. Почетният строй на военнослужещите бе приет от началника на плевенския гарнизон полк. Николай Бешев. Пред паметника на Апостола в центъра на Плевен почитта си към най-великия българин изразиха областният управител Марио Тодоров, кметът на Плевен Георг Спартански и заместниците му, общински съветници, много граждани, сред които и деца.
Днес Левски ни е нужен повече от всякога, подчерта в словото си Георг Спартански. „Васил Левски е най-ценното, най-голямото, най-великото, най-съкровеното, което се е раждало в недрата на българската земя, от сърцето на българското племе. За своите 35 години той е направил повече, отколкото цели народи и държави не са постигали за цялото си хилядолетно съществуване”, каза кметът на Плевен и призова да спазваме завета на Левски да сме обединени и да не чакаме отвън някой друг да свърши нашата работа. „Тази завети трябва да следваме в ежедневието си.
Да не чакаме Москва и Брюксел да ни решават проблемите, да се молим и надяваме, че някой ще ни търкулне копейка или евроцент, за да може утре да сме по-щастливи“. Към политическите сили Георг Спартански се обърна с думите: „Седнете на една маса, начертайте приоритетите на България. Заложете на три простички неща – образование, здравеопазване и
вътрешна сигурност. Имайте достойнството да се чувствате равноправни на другите европейски народи. Бъдете горди българи!” Свое есе за безсмъртието на Апостола на свободата прочете седмокласникът от плевенското училище „Пейо Яворов” Бойко Цанов.
С минута мълчание бе почетена паметта на Васил Левски. В знак на признателност бяха поднесени цветя и венци.