Ловешката библиотека получи дарение – сборници от поредицата „ Из архивите на ДС”
За втори път ловчалията Веселин Топалов обогати фонда на регионалната библиотека „Проф.Беню Цонев”, дарявайки 7 нови сборника от поредицата „ Из архивите на ДС” на Комисията по досиетата, съдържащи разсекретените документи на Държавна сигурност . Читателите ще имат възможност да се запознаят с документалните сборници от № 24–30.. Това са : „Държавна сигурност и колективизацията”; „ Военното разузнаване и Варшавският пакт срещу НАТО”; „Държавна сигурност и разузнавателните служби на страните от източния блок (1944-1989); „Държавна сигурност – войникът на партията”; „ Държавна сигурност –профсъюзите, стопанския живот и работниците”; „Държавна сигурност и юриспрунденцията” ; „ПГУ – ДС и варшавският пакт срещу НАТО (1959-1991)”.
Сборникът „Военното разузнаване и Варшавският пакт срещу НАТО” е част от международен изследователски проект: „Принос към историята на НАТО, видяна през архивите на Варшавския пакт”. Включените в сборника архивни материали са структурирани в три тематични раздела и са подредени хронологично. Документите, поместени в първия раздел, разкриват ролята и мястото на Разузнавателното управление (РУ) на ГЩ на БНА в дейността на страните, участнички във Варшавския пакт, насочена срещу главните противници: САЩ, Великобритания и останалите западноевропейски държави – членки на НАТО. Във втория раздел на сборника са поместени документи, разкриващи дейността на българското военно разузнаване, насочена срещу южните съседи на НРБ – Турция и Гърция, които са част от Югоизточния фланг на НАТО. В третия раздел са документите, които съдържат данни за командно-щабни и войскови учения на Обединените въоръжени сили на НАТО, провеждани на територията на Южноевропейския театър на военни действия.
„Държавна сигурност – войникът на партията“ показва мястото на тайните служби на социалистическа България в държавното управление и обслужващата им роля спрямо комунистическата партия, и в частност спрямо нейния управляващ елит.
Контролът върху ДС се упражнява пряко от първия човек в комунистическата партия и от съответният отдел в ЦК на БКП, на които е подчинен вътрешният министър.Всяко решение, отнасящо се към задачите и дейността на службите, както и тяхното функциониране, се подготвя от вътрешното министерство и се внася от министъра за разглеждане в съответните отдели на ЦК на БКП. Окончателното одобрение винаги е от страна на колективното ръководство на партията в лицето на Политбюро или на Секретариата на ЦК на БКП.
В тази връзка не е случаен и фактът, че Политбюро на ЦК на БКП периодично изпраща редица свои партийни функционери, които да заемат ръководни длъжности в системата на Държавна сигурност и отблизо да следят и отговарят за провеждане линията на партийната политика. Политическата лоялност към комунистическата партия, която е издигната в основен принцип в държавата, е водеща и в работата на специалните служби.
28-мият сборник „ Държавна сигурност – профсъюзите, стопанският живот и работниците” предлага на своите читатели да се запознаят с документи, свързани с отношението на Държавна сигурност към смятаната за основна за комунистическата обществена структура работническа прослойка. Публикуваните тематично и хронологично в изданието архивни материали представляват нов източник на информация не само за широката публика, но и за социалните учени, и преди всичко за професионалните историци, пред които остава предизвикателството да анализират и оценяват ролята на профсъюзните организации и на работническите колективи за обществените събития и промени в България през втората половина на XX в.
По-голямата част от документите, публикувани в настоящия сборник, стават публично достояние за първи път. Те покриват целия период на управление на Българската комунистическа партия (1944 – 1990) и отразяват най-интересните политически, икономически и обществени събития в България, илюстрирайки отражението им сред работническата прослойка.
Повече информация може да се намери на www.comdos.bg