|

Изготвят радонова карта на България, включват и Ловеч

С Решение на Министерски съвет през 2013 г. е приета Национална програма за намаляване на въздействието на радон в сгради върху здравето на българското население 2013 – 2017. Създаден е Национален координационен съвет с цел управление и координиране дейностите по програмата на национално ниво и определен областен координатор и областен координационен съвет с представители във всички общини на Ловешка област.

В рамките на Националната програма през м.март 2015 г. стартира представителното Националното проучване за радон в сгради. Проучването има за цел да се оцени скринингово териториалното разпределение на концентрацията на радон по области в страната и да се определи разпределението на средните годишни концентрации на радон в жилища, които се считат за представителни за облъчване на населението от естествения източник на йонизиращо лъчение – радон. Използват се пасивни детектори за дългосрочно (6 месеца) измерване концентрацията на радон в сгради. Проучването се провежда в 2 фази, като всяка фаза има трайност 6 месеца.
В рамките на един месец служителите на РЗИ, с помощта на общинските координатори поставиха в домовете на желаещи хора детекторите и проведоха анкетно проучване в 62 градски и 37 селски дома. Събраните данни са изпратени в Националния център по радиобиология и радиационна защита гр.София за обработка и оценка на средната концентрация на радон в областта.
В началото на месец януари 2016 г. започна ІІ-ра фаза от проучването – замяна на детекторите с нови в същите жилища, с което се повтаря процедурата. Резултатът се счита за представителен – скринингова оценка за облъчването на населението от радон в приземните етажи на жилищата.
Проучването ще завърши с изготвянето на радонова карта на България.