Закупуване на апаратура, жилища за млади лекари, разделяне на собствеността в поликлиниката и ремонтни дейности – първите стъпки на Казанджиев в подобряване на здравеопазването
Закупуване на апаратура, предоставяне на жилища за млади лекари, разделяне на собствеността в поликлиниката и ремонтни дейности. Това са първите стъпки на Минчо Казанджиев в подобряване на здравеопазването в Ловеч, обявени на среща вчера с 30 лекари.
В най-кратки срокове ще направим разделянето на собствеността и ще предприемем ремонти в частта, общинска собственост, на сградата и общите части на поликлиниката, заяви Казанджиев. Той предложи и обща среща с началниците на отделенията в МБАЛ „Проф. д-р П. Стоянов”, на която да бъдат изяснени отделенията със спешна нужда от закупуване на апаратура и още в бюджета на общината за следващата година да бъдат заложени средства за закупуването й. Готови сме да предоставим общински жилища със символичен наем на млади лекари, работещи в ловешката болница, обяви още Казанджиев. Той пое ангажимента и да потърси подкрепа за предоставяне на апаратура и обмен на специалисти и от градовете побратими на Ловеч, с които общината добре партнира от години.
Кандидатът за кмет увери лекарите, че ще продължи да настоява за среща със здравния министър по проблемите на задлъжнялата ловешка болница, когото междувпрочем за пореден път покани в Ловеч и от ефира на Канал 3 в неделя. Няколко писма след решения на общинския съвет за тази среща вече са изпратени от общината, отговор няма.
Болницата е държавна, а точно държавата избяга от управлението й, бе обявено на срещата вчера от всички присъстващи, като това е факт не само за ловешката, а за всички областни болници. Недофинансирането на клиничните пътеки е основната причина за колапса им, в областните болници идват случаите с най-тежката патология и най-тежкия травматизъм и здравнонеосигурените, тези лечебни заведения са гръбнакът на здравеопазването и те трябва да бъдат стимулирани, а държавата няма виждане по този въпрос, обясниха медиците, които всеки ден се сблъскват с проблема.
Ако все пак болницата в Ловеч се крепи, това е благодарение на лекарите, медицинските сестри, санитарите, които работят за унизителни заплати, без лекарства и консумативи, с амортизирана апаратура, коментира Казанджиев и благодари на медицинския персонал за това, че успяват да предлагат добра здравна услуга на ловчалии.
Липсата на апаратура е една от причините да не се задържат младите специализанти в болницата в Ловеч, а държавата като принципал не е предоставяла техника от години, стана ясно още на срещата вчера. Министърът на здравеопазването в първото правителство на Бойко Борисов – Десислава Атанасова, поела ангажимент преди няколко години да се изгради операционен блок пред ОАИЛ, също бързо забрави обещанието си, припомниха лекари вчера.
Проблемът е, че държавата не ни допуска в управлението на болницата, каза Казанджиев, ние ежегодно отпускаме пари за апаратура, но това е за сметка на други разходи – за ремонти, за социално слабите, за майките с деца. Предоставяли сме средства и за ремонт на отделения. Въпреки това ще продължим да помагаме, първото, което ще направим, е да закупим апарат за отделението по съдова хирургия, обеща той.
За да спасим болницата в Ловеч обаче, е нужно да заработим заедно, подчерта Казанджиев – правителство, община, народни представители. Другият вариант е болницата да предостави дела си в акционерното дружество на общината и тя да поеме мениджмънта и да приложи оздравителен план, за който вече има визия.