|

Празник на минералната вода в Шипково

11692587_547327025407855_3169200422767685552_nНа 12.07.2015 г./неделя/ от 11 ч. кметство Шипково и читалище „Светлина – 1902“ организират празник на минералната вода. В празника ще вземат участие оркестър „Калофер“ от гр. Карлово и самодейни състави от село Шипково. Клуб за народни хора и танци „Катерина” с художествен ръководител Катя Крумова През м. юни 2015г. Клуба взе участие в Международен фестивал „Морска звезда” , който се проведе в световно известния курорт Катерини Парлия в съседна Гърция.
Женска вокална група „Настроение” с художествен ръководител Петър Петров към НЧ”Светлина – 1902г.” с. Шипково.Групата е носител на сребърен медал, диплом и грамоти за достойно и с високи художествени стойности представяне. Фолклорни звънчета- худ. ръководител Руслана Савова.Смесен хор за обработен фолклор – с художествен ръководител Петър Петров.Хорът е създаден през 2011г. Участва в местни и общински празници. Явява се на Национални фолклорни фестивали и печели сребърен медал , диплом и грамоти. Клуб за народни хора и танци „Хайде пак” при НЧ „Знание -1906г.” с. Черни Осъм.Мъжка вокална група „Шипково 2002” – с художествен ръководител Петър Петров – Групата е носител на златен медал от Балканския шампионат по фолклор „Евро фолк – Жива вода 2014”. Водещ на програмата ще е Юлиана Близнакова.

Заповядайте на празника!

103 години село Шипково!

Едно от най-красивите кътчета на нашата родина е Васильовскят Балкан. В този гостоприемен балканджийски край, разположен в северните склонове на Средна Стара планина, в гънките на Предбалкана, е закътано село ШИПКОВО.

Селище, природен феномен с планинския релеф, чудесен климат и минерални извори, обгърнато в царството на непокътнатата природа и топлината на българската балканджийска душевност.

След Троян и Бели Осъм пътят се вие срещу течението на река Ръждавец. Бързо долавяш мириса на букова и борова гора. Някъде спираш и тихо шепнеш: „Това е Васильовската планина, а може би и някъде тук e село Шипково!

Освен добре оформено планинско селище от съвременен тип, село Шипково е един от известните балнеоложки курорти в България. Гостите на Курорта могат да отседнат в няколкото хотела, множеството вили и къщи за гости.

Курортът Шипковски Минерални бани е подходящ за посещение през всеки един сезон на годината.

Името на Курорта произлиза от името на селото, на чиято територия се намира.
В миналото минералната вода, която шипковени са имали възможност да ползват е била на самоизлив, т.е. естествен минерален извор. По данни на старите хора минералната вода е била със значително по-висока температура от сегашната. Смята се, че по време на голямото земетресение в Северна България през 1913 г. и това от 1928 г. температурата на извиращата минерална вода се е понижила.
След Освобождението ни от турско робство местното население, а и хората от съседните села са се възползвали от лечебните качества на минералната вода, разбира се по най-примитивен начин.
Най-ранната история за използването на минералната вода за балнеолечение е свързана с името на будния, предприемчив и пословичен със своето трудолюбие шипковенин Кино К. Пеловски, който се счита и за основоположник на балнеолечението в Шипково.
Изпитал благотворното въздействие на минералните води, наблюдавайки стотици лекуващи се, дядо Кино през далечната 1912 г. направил 5 чибура (плитки дървени елипсовидни каци), които играели ролята на вани. Първоначално къпането ставало на открито, а по-късно ги преместил на закрито. За кратко време дядо – Киновите чубури разнесли славата на Шипковските минерални извори в цялата околия. С всяка измината година потокът от болни, възседнали коне или каруци, растял. Това накарало дядо Кино да построи частна баня и хотел с 20 места. След известно време къпането започнало да става на закрито в циментови корита. Водата отначало се носела на рамо с кобилици, после с каруца, а през следващите години се използвали т. нар. „лакомици” – надлъжно сковани дъски, които играели ролята на тръбопровод. За общо ползване бил построен и малък басейн. По този начин, макар и на частни начала, дядо Кино е посветил 25 години от живота си за развитието на Шипковските Минерални Бани.
От 1932 до 1934 година в района на баните започва строителство на вили от по-заможни шипковени с търговска цел. През следващите десетилетия това строителство се разраства, като се построяват редица сгради: обществена минерална баня и басейн, почивни станции, вили, комплекси от бунгала, магазини, ресторанти, кино, поликлиника с физиотерапевтичен блок и т.н.

Курорта Днес
Курортът Шипковски Минерални Бани се намирана на 2 км от центъра на селото – в западна посока. Това е един от най-старите и известни курорти в България. Официално придобива статут на курорт през 1946 г. С течение на времето се развива и става все по-посещаван.
Днес съвременният облика на Курорта се допълва от своеобразния му център, минералната баня, поликлиника, басейни, заведенията за хранене и развлечение, хотели, вили, къщи за гости и други обекти.