|

Кметът Казанджиев откри „Люлякови музикални вечери – Ловеч 2015“

8.05.15+люлякови1-1

8.05.15+люлякови2-1Кметът Минчо Казанджиев откри „Люлякови музикални вечери – Ловеч 2015“. Той благодари на инициаторите и организаторите за прове-ждането на това голямо културно събитие, както и за подкрепата на Министерството на културата, под чийто патронаж са Люляковите музикални вечери и тази година. Те са съвместен проект на Драматичен театър – Ловеч, и Ловчанско читалище „Наука – 1870 г.“ и ще продължат до 11 май.
„Знаковите имена в българското музикално изкуство, които гостуват на ловешка сцена сега – каза кметът, – са още едно доказателство, че с гостоприемството на ловешката публика заедно ще превърнем люляковите празници в тържество на българското музикално творчество.“

„Люлякови музикални вечери – Ловеч 2015“ е събитие, включено и културния календар на община Ловеч и финансирано от нея, те са част и от Националния културен календар.
Тази вечер на сцената на Ловешката крепост бе първата изява от „Вечери“-те – концертът на студио „Примо“, чиито млади инструменталисти показаха майсторство под диригентската палка на маестро Григор Паликаров.
Утре вечер на сцената на Драматичния театър ще видим балета „Зорба Гъркът“ по музика на Микис Теодоракис и в изпълнение на балета на Софийската опера и балет.
Люляковите музикални вечери продължават на 10 май с концерт на примата на българския джаз Хилда Казасян – „Джазът и аз“. Участват още Христо Йоцов, Живко Петров, Михаил Йосифов и Милен Кукошаров.
На 11 май почитателите на популярния и обичан актьор Руслан Мъйнов ще могат да го чуят и видят в образа на завладяващ изпълнител на оперетни и оперни арии и канцонети. Той ще излезе на сцената заедно с младата и утвърдена оперна изпълнителка Русалина Мочукова и оркестъра на Държавна опера – Русе.
Люляковите музикални тържества водят началото си от далечната 1933 г., като първоначално са се наричали „Люлякови празници“ и са се организирали като ежегоден събор-среща на ловчалии, живеещи в други градове. През 1936 г. прерастват в „Люлякова гостоприемна седмица“, а 20 години по-късно се преименуват на „Люлякови музикални тържества“.
С годините авторитетът на музикалните тържества расте, те придобиват нов облик и прерастват в тържества на българското музикално творчество. В града гостуват оперни театри, симфонични и камерни оркестри, хорове, състави и артисти от София и цялата страна. Нещо повече – тук се осъществяват най-значителните изяви в областта на оперната, симфоничната, хоровата и камерната музика. Не случайно от 1963 г. люляковите празници носят името на Панайот Пипков, а от 1976 г. и името на Любомир Пипков.
След дълго прекъсване миналата година празниците бяха възстановени с ново име – „Люлякови музикални вечери“. С проекта за тях Ловчанското читалище спечели грамота на Министерството на културата „За принос в развитието на читалищното дело в България“.