|

Премахнаха опасни препарати в Ловешко

OLYMPUS DIGITAL CAMERA3 тона опасни препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност вече са изчистени. Това количество е част от съдържанието на склад в с. Голяма Брестница, община Ябланица – 1,2 т и цялото съдържание в склада на ИПЖЗ – Троян – 1,9 т. Количествата бяха предадени за обезвреждане на лицензирана фирма в петък в присъствие на експерт от Областна администрация. Останалото количество в с. Голяма Брестница ще остане на съхранение в склада до окончателното му закриване, което се очаква да стане в близките месеци. На този етап разходите по обезвреждане на тези повече от 3 т препарати са поети както следва – от частно лице за склада в с. Г. Брестница, а в Троян от собственика на склада – Института за планинско животновъдство и земеделие.

Всичко това е резултат от работата на междуведомствена комисия, назначена със заповед на областния управител, д-р Мадлена Бояджиева, в началото на декември миналата година.
Комисията вече е извършила проверки във всичките 34 склада на територията на цялата област, изготвила е доклад за дейността си и предстои работна среща с общинските ръководства, на която да се обсъдят мерки за обезопасяване на складовете.
Междувременно стана ясно, че правителството е сключило окончателно споразумение по Българо-швейцарска програма, която предвижда до края на 2019 г. проблемът с препаратите за растителна защита с изтекъл срок на годност, съхранявани повече от 25 г., да бъде изцяло ликвидиран. След кореспонденция между Областна администрация и МОСВ, тези дни бе потвърдено, че всичките 33 склада на територията на областта са включени в проекта за окончателно закриване, каквато е и основната цел на предвидените дейности в проект „Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност“, който е на стойност над 23 млн. швейцарски франка.
Впрочем това бе първият сериозен проблем, който бе поставен на вниманието на д-р Бояджиева три дни след встъпването й в длъжността областен управител на област Ловеч. „За месец и половина от тогава администрацията е направила възможното и в резултат на тези усилия вече има реално един склад по-малко, а в другия общият обем на препаратите е наполовина изнесен”, коментира д-р Бояджиева. Тя подчерта, че областната администрация и лично тя като лекар, са изключително ангажирани с проблема и направеното го потвърждава.
„Не бива да чакаме, ние действаме. А когато започнат дейностите, предвидени в Българо-швейцарската програма, се надявам с помощта на държавата тази екологична бомба не само в област Ловеч, но и на територията на цялата страна да бъде обезвредена. Впрочем по този проект се предвижда в бъдеще съхраняването на такива опасни препарати да се извършва по екологосъобразен начин и да не се допуска отново те да бъдат разпилени из цяла България”, поясни областният управител.