| |

Можем да намалим сметката за електроенергия с до 15%, ако си създадем някои ежедневни навици

1Интервю със Здравко Георгиев – експерт по енергийна ефективност, изпълнителен директор на Агенция „СОФЕНА“

Г-н Георгиев, през зимата за много хора разходите за електроенергия нарастват значително. Защо?
Преди всичко, когато стане дума за сметки за електроенергия, стойността на фактурата зависи най-вече от това за какво използваме ток в домовете си. Консумацията на ток в България нараства рязко през зимата, защото голяма част от домакинствата се отопляват с електрически уреди. Повечето от електрическите уреди за отопление, с изключение на по-скъпите инверторни климатици или конвекторни печки, имат голяма мощност и съответно – ползват много електроенергия. Ако едно домакинства внимателно планира разхода си за отопление и обмисли алтернативи за осигуряване на комфорт през зимата, може значително да намали сметките си за ток през зимата.
Повече или по-малко плащат за електроенергия в другите страни в ЕС?
В другите страни в Европейския съюз, повечето домакинства се отопляват чрез централна топлофикация или на природна газ. Електроенергията по-рядко се използва за отопление, защото това е по-скъпо. В България цената на електроенергията за домакинствата е най-ниската в Европейския съюз. Съотнесена дори към цената в Румъния, където стандартът на живот е съпоставим с тукашния, цената у нас е с 50% по-ниска. А ако я сравним с цената в Германия – там токът е 3,5 пъти по-скъп.
Какви са дългосрочните варианти за трайно намаляване на потреблението?
Първото, от което трябва да започнем, е закупуването на енергийно ефективни електроуреди. Много често хората избират най-евтиното, в повечето случаи, обаче, то излиза скъпо в дългосрочен план. Най-простият пример е с така наречените „духалки“ – цената им е от най-ниските, но разходът на енергия е сериозен, при малка ефективност. Друго, което трябва да знаем, е, че разходът на електроенергия на новите уреди с висок клас енергийна ефективност би могъл да е до 70% по-малък в сравнение с използваните, стари, над 10-годишни. Ето защо, когато старият ни хладилник се повреди, да викнем майстор невинаги е най-доброто решение, особено на фона на понижаващите се цени на електроуредите. Макар и по-скъпи, енергийно ефективните електроуреди се изплащат за няколко години.
Освен чрез подбора на електроуреди, желаещите да намалят разхода на електроенергия в дома си, могат да преминат на възобновяеми енергийни източници. Слънчевата енергия може да се използва чрез поставяне на слънчеви панели, които генерират електроенергия, или слънчеви топлинни инсталации, които произвеждат топла вода през по-голямата част от годината. В по-топлите месеци ефективност на технологията може да се постигне дори в облачни дни. Вярвам, че ако процедурата за монтиране на такива инсталации се улесни, все повече хора ще бъдат стимулирани да покриват сами голяма част от нуждите си от електрическа и топлинна енергия.
Инвестицията в поставяне на изолация и качествена дограма не е малка, но се изплаща относително бързо, а същевременно се постига и много добър топлинен комфорт в дома.
Има ли начин да ограничим потреблението на електроенергия в дома си, без да се лишаваме и мръзнем?
Ако си създадем някои ежедневни навици, можем да намалим сметката за електроенергия с до 15%. Ще ви дам за пример най-простите мерки – да изключваме телевизора и осветлението, когато излизаме от стаята, да изваждаме зарядните от контактите, когато не се ползват, да се включва пералнята да пере на по-ниска температура, да се използват по-малките електроуреди като тостери и кани за вода вместо печка, когато е възможно. Особено важна е разумната употреба на електроуредите – по правило един градус по-малко в стаята ще спести 6% от енергията за отопление, бойлерът може да се настрои за работа на нощна тарифа и нагряване до 55 градуса вместо 60. При готвене е добре да се използва остатъчната топлина, като се изключи фурната 10 минути преди края на печенето. Тенджерите под налягане и тези с капак също пестят електроенергия. Бих посъветвал също хората да размразяват хладилниците си според указанията им за употреба, както и да почистват решетката на гърба на хладилника. Замърсената решетка води до 30% по-голямо потребление на електроенергия.
Налага ли се вече и в България културата на енергийно ефективно поведение?
Да, определено има тенденция за промяна в отношението към употребата на природните ресурси. Формирането на “зелена” култура е все по-осезаемо. Хората все повече се замислят за дългосрочните ефекти от действията си, за това как те се отразяват не само на света тук и сега, но и на бъдещето на цялата планета. От особено значение е промяната в отношението към „пестенето“. То вече не е непрестижно – и в България, и в другите развити страни. Да пестиш не значи да се лишаваш, а да използваш разумно и отговорно. Вярвам, че този начин на мислене тепърва ще се утвърждава и печели още привърженици в бъдеще.