Какво свърши през миналата година ловешката библиотека
Стратегия и политика на библиотеката през изминалата 2014 г. бяха задачи и дейности, които я утвърждават като място, важно за потребителите ни, ценен помощник за техния успех в обучението и развитието им. В ерата на бързата комуникация и лесния достъп до информация библиотечните услуги са насочени към провокиране и запазване на интереса на читателите с отношение и съпричастност, с предлагането на условия за „третото място” по важност за тях след дома и училището/местоработата. Голяма част от ползващите компютър и интернет опознават и другите възможности за набавяне на информация, които предлага библиотеката. Като много добър резултат отчитаме увеличението на броя читатели сред учениците, тъй като на тази категория се обръща специално внимание и голяма част от инициативите са насочени към тях. Принос има и Програма ”Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” като финансова помощ от Министерство на културата за набавяне на нови заглавия. Тя бе реализирана в края на 2014 година. Друга подкрепа на МК подпомогна РБ за поддържане на методическата й и експертната й дейност в региона като осигури финансиране за командировки и обучения за включване на обществените библиотеки в Ловешка област в инициативите на националната програма за „Учене през целия живот”. Инициативата се осъществи в партньорство с РЕИКЦ „Читалища” и ОИЦ.
1. Групови форми на ползване на библиотечните услуги
7 кинопрожекции на научно-популярни и художествени филми по избор на читателите.
13 кинопрожекции на тематични филми, съобразени с мероприятията на библиотеката (празници, юбилейни чествания на Татяна Лолова, Евстати Стратев, Ники Илиев).
5 открити урока с ученици от прогимназиалния курс на ОУ „Хр. Никифоров” по музика на тема: „Музиката и другите изкуства”
8 Библиотечни екскурзии в детския отдел
художествени работилници по повод на големи празници с партньорите
57 деца в „Сладкодумко чете, разказва, играе”
122 деца в „Парад на приказките”
40 деца в състезание по четене
30 деца в рецитал по понод 3 март – нац.празник на България
8 тематични презентации в ДО
Дебати с доброволците, срещи с писатели с автограф, представяне на книги на млади автори, състезания и ЗИП в читалните
Изнесени обучения в клубовете на пенсионера и инвалидите
2. Инициативи
Рецитали и състезания по правопис и четене
Традиционен „Парад на приказките”.
„Ловеч чете”- проект , финансиран от Културния календар на Община Ловеч
Срещи с писателите Борко Бърборко, Калофер Русев, Весела Люцканова, Юлия Спиридонова, Захари Карабашлиев и издателствата „Фют”, „Делакорт”, „Весела Люцканова”, „Просвета”, „Сиела”, „Ентусиаст” , както и среща със създателя на сайта „Уча.се”, Дарин Маджаров.
Представяне на книгата „Ловешки дамаскин” и нейните автори от Националната библиотека „Св.св.Кирил и Методий” в София
Набавяне на нови заглавия чрез Програма”Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” – финансова помощ от Министерство на културата.
„Забавно лято-6”, финансирано от Програмата за младежки дейности ”, проведено в селата Баховица, Славяни, Слатина, Чавдарци, Гостиня, град Угърчин и в ловешките училища „ОУ „Христо Никифоров”, ОУ „Проф. Димитър Димов”, заводски жилища, пред клуб на Сдружение „Зона Ловеч” и в кв. Червен бряг.
3. Обучения
„УДК – методика и класиране” – тема на 3-дневен семинар с библиотекари от РБ и от големите читалищни библиотеки от Ловешка област
„С внуците ръка за ръка” е постоянната форма на обучения на потребители с активната помощ на доброволците
Обучение по публично говорене на клуб „Дебати”.
Доброволецът на библиотеката Ивайло Петков взе участие в 14-та Национална пролетна сесия на Асоциация български детски и младежки парламент
Клуб „Дебати” към Центъра за работа с доброволци се включи в Национален дебатьорски форум във Велико Търново
„Общество, основано на знанието. Читалищата –образователен и информационен център в малките населени места” бе темата на 3 еднодневни семинара , организирани за всички читалищни секретари и библиотекари на област Ловеч и проведени съвместно с експерти на РЕКИЦ и ОИЦ
4.Конкурси
Граматическото състезание „Как се пише?!” – участваха 90 ученици, а играта се проведе в три кръга: правопис, граматика и пунктуация
Конкурс, посветен на 120 години от излизането на романа „Под игото” на Иван Вазов и от излизането на пътеписа „До Чикаго и назад”на Алеко Константинов – презентации и драматизиране на сцени от произведението
Играта „Познай книгата”с 25 участници, основно отговорили на загадките в профила във Фейсбук и на ел.адрес на библиотеката
Читател на годината
Дарител на годината
Отличията за всички първенци в конкурсите са отразени с грамоти и награден фонд – книги и посещение на театър
5.Витрини и експозиции
Във фоайето на библиотеката, във витрината на пешеходната зона и на сайта на библиотеката се подреждат периодично заглавия под рубриката „Нови книги”. С тематични заглавия в залите се отразяват юбилейни годишнини на писатели, възрожденци, будители и общественици.
6.Събирателска дейност :
Набавени са общо 2 530 тома библ. материали на обща стойност 20 492 лв, което е повече от 2013 г. с 60 %.
В това число дарените библиотечни материали са 929 тома от 828 заглавия на стойност 3610 лв, а закупените – 1601 на стойност 16 882 лв., от които 719 заглавия на 2 406 книги, 3 графични издания , 57 периодични издания и 64 CD и DVD.
При вторичния подбор са инвентаризирани 4128 тома библиотечни материали и са отразени 7 акта за отчисления.
Абонирани за 2015 г. са 75 заглавия периодични издания, на стойност 4 225 лв. като местните вестници се получават безплатно. Доста от заглавията на ПИ спряха да излизат в традиционния си вид, което намалява и броя на абонамента.
Инициативата „Дари книга” е набавила 216 тома нови книги от читатели и дарители.
Регистрираните читатели са общо 1 938 от които :
1 225 възрастни читатели и 713 деца под 14 години, предимно от началния курс до 4 клас.
От възрастните читатели 528 са с висше образование, 335 са със средно образование, а 362 са с основно образование.
Общо посещения : 58 738 в т.ч.:
Заемна за възрастни – 14 259 в т.ч. 1109 посещения в интернет и 13150 заемани материали за дома
Читалня – 5 008 в т.ч. групови посещения за изнесени уроци по програма „Успех”.
„Лятната читалня”- 198
Чуждоезикова читалня – 168
Детски отдел –11 764 в т.ч. 1564 посещения в интернет и 182 в „Лятната читалня”.
Отдел „Изкуство” – 1 127, в т.ч. в читалня , ползване на интернет и 44 групови посещения.
Информационен център – 3 532 посещения с повече от 1000 в сравнение с миналата година като 50% от тях са свързани с обученията на потребители.
Отдел „Краезнание – 518.
Посещения в сайта на библиотеката www.liblovech.org – 22 084 от 15 657 уникални потребители.
Посещенията в профила във Фейсбук са най-често ползвания начин за информация за събития и дейности
Изпълнени са 80 заявки чрез службата за междубиблиотечно заемане и 556 резервации за книга.
Раздадени библиотечни материали : 57 959 и са разлистени са 83 737 страници през сайта на библиотеката в тч.:
Заемна за възрастни 35709
Читалня – 9 020.
Детски отдел – 12 139
Отдел „Изкуство” – 697 в т.ч. книги, графични, периодични и нотни издания,както и 168 некнижни материали.
Отдел „Краезнание” – 394 тома .
7. Библиографска дейност и издателска дейност
В електронните бази данни „Статии” са вкарани 772 записа с краеведски характер, общо литературознание, правна информация и история на музиката, заедно с получените от ВТ, Плевен и Габрово записи . Стартирано е ретро въвеждане в електронния каталог на СD (ноти и СD) в модула „Некнижни носители” (общо въведени засега към 45 стари заглавия).
Извършени са 105 устни, писмени, тематични и инфотърсения.
Продължава стартираният проект по дигитализация на стари периодични издания с краеведски характер като освен в-к „Стремление” са сканирани още 4 заглавия и пощенски картички на стария град Ловеч.
Изработена е брошура „Твоята любима книга и на английски език”, разпространена в Езикова и Природоматематическа гимназии
Основна подрепа при организирането на информацията за Алманах за детско творчество „Пъстра дъга”, издаван от Община Ловеч
Създаден профил във фейсбук „Краезнание при Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев” – Ловеч, където периодично се попълва с информация за известни личности и събития от нашия край
8. Участие в обществени изяви и събития на Община Ловеч
– Доброволците на библиотеката участват заедно с Клуб „Традиция” във чествания и посещения на паметници по повод 3 март, рождението на Васил Левски в Карлово.
– По покана на Община Ловеч и РИМ, доброволците на библиотеката посрещнаха чуждестранни гости в Етнографския музей, както и взеха активно участие във „Варошлийски вечери”
– Участваха в съвместни инициативи с БМЧК, Ресурсния център и др.п.
– Организирахме „Лятно музикално училище” и Художествени работилници.
9. Административна и стопанска дейност
Придобиване на средства за допълнително финансиране чрез платени услуги в размер на 12 500 лв.
Придобиване на средства по допълнително финансиращ проект от Културния календар на Община Ловеч – 3100 лв
Допълнително финансиране по младежки дейности за инициативата „Забавно лято” – 2100 лв
Допълнително финансиране на методическата дейност за библиотеките от регион Ловеч в размер на 2500 лв, получено от МК.
Допълнително финансиране по Програма ”Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност” на МК в размер на 9000 лв.
Осигуряване на представително и работно облекло на библиотечните служители, както и изпълнение на предписанията за Безопасни условия на труд /БУТ/ за осигуряване на очила за работа и извършване на периодичен инструктаж.
Извършен текущ ремонт на покрива с инсталация против обледяване в размер на 1764 лв.
10. Програмата за закрила и развитие на културните институти в община Ловеч за периода 2015-2017 г. е планувала включване на сградата в проект за енергийна ефективност, както и мерки за оборудване и обзавеждане на книгохранилището.
Изготвил : Мариана Иванова, директор на РБ