Честваме Богоявление в Ловеч и Плевен
В освещаването на бойните знамена – военнослужещи и членове на дружество „Традиция“
На 6 януари пред катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в центъра на Ловеч тържествено ще бъде отбелязан един от най-големите християнски празници – Свето Богоявление. Честването започва в 9 ч. със света Василиева литургия в параклиса „Въведение Богородично“ при храма. В 11 ч. на площада отпред Ловчанският митрополит Гавриил ще отслужи водосвет. След това започва освещаването на знамената на Българската армия, като този път в ритуала участие ще вземе почетен строй от военнослужещи на военните формирования 24430 – Троян, и 24480 – Ловеч, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва в Ловеч и Троян, Съюза на ветераните от войните на България в двата града и представители на регионалните клонове на Национално дружество „Традиция“ – „34-ти пехотен троянски полк“ – Априлци и Троян, „Васил Левски“ – Ловеч, и „Васил Ганчев – Плевналията“ – Плевен.
В строя на Национално дружество „Традиция“ ще може да се видят униформи и оригинални хладни и огнестрелни оръжия от Руско-турската освободителна война, Балканската война, Първата световна война, четнически униформи от Априлското въстание.
След това шествие, предвождано от общинския духов оркестър, ще се отправи към пешеходния мост на площад „Екзарх Йосиф I“ за хвърляне на кръста в р. Осъм. Начален час на ритуала на моста – 11.45 ч.
Богоявление, или Йордановден, е третият по значимост християнски празник в годината. На този ден според библейската легенда е покръстен Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза на земята във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: „Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение“. Оттук и названието на празника Богоявление.
Вярва се, че този, който извади кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Има и поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита. С Йордановден е свързано и друго поверие – че в нощта срещу празника небето се отваря и който в този момент поиска нещо, то ще се изпълни.
С празника завършват т. нар. мръсни дни. В навечерието на Йордановден се приготвя третата (последна) коледна вечеря. На трапезата се слагат само постни ястия. Запалва се и недогорялата от втората коледна вечер свещ.
На този ден празнуват Йордан, Йорданка, Данчо, Данка, Боголюб, Боголюба, Божан, Божана, Бонка, Бистра, Боян, Богдан, Богдана.
По традиция в Ловеч Богоявление се отбелязва всяка година с особена тържественост.
На Богоявление освещават бойните знамена
С Богоявленски водосвет ще бъдат осветени бойните знамена на военните формирования от гарнизон Плевен. Тържественият ритуал ще се проведе утре от 11 ч пред параклиса-мавзолей ,,Свети Георги Победоносец” на площад „Възраждане”. По стар български обичай на 6 януари – Богоявление Българската православна църква благославя Българската армия и нейните бойни знамена и флагове, които са символ на бойния дух на военнослужещите. Водосветът ще бъде отслужен от Негово Високопреосвещенство Плевенския митрополит Игнатий.
В ритуала ще участват почетни роти от военни формирования 42800, 38220 и 22160 в Плевен, Авиобаза „Георги Бенковски” – Долна Митрополия, представители на дружество “Традиция” в Плевен, на военно-патриотичните съюзи, както и представителният духовия оркестър на Сухопътните войски.
Час по-късно ръководството на Община Плевен ще поднесе цветя пред паметника на Христо Ботев на едноименния булевард по повод 167-ата годишнина от рождението на поета-революционер. В 12.30 ч. при Историческия мост край с. Ясен ще бъде отслужен молебен и ще бъде хвърлен кръстът във водите на река Вит. По традиция победителят ще получи парична награда от Община Плевен. Богоявленската традиция за хвърляне на кръста във вода ще бъде спазен и на други места в Плевенско. В Белене след това ще бъдат осветени знамената на местното военно формирование.