|

Прокуристът на МБАЛ-Ловеч Д-р Донка Минкова: Финансовото състояние на болницата е много тежко

минкова– Д-р Минкова, Вие в момента сте прокурист на МБАЛ-Ловеч. В какво състояние заварвате здравното заведение?
– От 22 октомври аз съм прокурист на ловешката болница, тъй като д-р Тихомир Бенев подаде оставка и беше освободен на тази дата по негово желание. А що се отнася до финансовото състояние на болницата, то е много тежко, но този факт не е скриван досега. Д-р Бенев многократно го е съобщавал както в медиите, така и пред нашия принципал. Министерството на здравеопазването знае за състоянието на болницата. Над 3 млн. лв. са задълженията към момента, като най-много са задълженията за медикаменти. Особено към една от фирмите, с която имаме най-големия договор за доставка са над 800 хил. лв. По тази причина последната ни заявка беше отказана. Това се получи, заради намаляването в Търговския закон на времето, в което могат да бъдат разсрочени плащанията – от 6 на 2 месеца. Това изключително много затрудни работата почти на всички лечебни заведения. Състоянието всички лечебни заведения в страната е горе-долу еднакво. Всички са големи длъжници към много от фирмите.
– Какви са взаимоотношенията със Здравната каса?
– По отношение на изработената надлимитна дейност, която не се плаща месец за месец, а се плаща няколко месеца назад, в момента се проверява юли, за да получим средствата за тази дейност, които са около 150 хил. лв. Ясно е, че липсата на тези пари също затруднява работата на болницата. Ако продължи това финансиране и следващата година, ще бъде много трудно оцеляването на областните болници.
– Откъде смятате, че може да постъпят още средства, за да може болницата да излезе от това кризисно състояние?
– Това може да се обсъжда, след като бъде подписан следващият рамков договор – евентуално за сключване на договори по по-голям брой клинични пътеки. Другият вариант е привличане на повече пациенти.
– На последното си заседание правителство определи кои болници могат да кандидатстват с проекти по ОП „Регионално развитие”. Сред тях е и ловешката. Как ще се възползвате от тази възможност?
– Разбира се, че ще се възползваме от дадената ни възможност. Тепърва предстои да се запознаем с детайлите и да решим какви ще бъдат проектите, за какъв вид дейности. Най-вероятно ще бъдат за ремонти. Много от нашите отделения имат крещяща нужда от ремонт, защото години наред не е правен такъв. Вижда се каква е голяма разликата между реновираните отделения, като Акушеро-гинекологичното, Детското отделение. Изглеждат по съвсем различен начин, комфортно е за пациенти, комфортно е за колеги. Мисля, че в тази насока има много какво да правим.
– Ще продължите ли традицията да каните водещи специалисти от други болници да работят в Ловеч?
– Разбира се, защото това е полезно както за болницата, така и за самите пациенти. С проф. Владов продължава договорът. Ще се насочим и към други специалисти, които могат да дойдат и да оказват и методична помощ, и да извършват прегледи на пациенти от региона.
– Какви са Вашите лични амбиции да изведете болницата напред?
– Много е рано да кажа за личните си амбиции. Мисля, че на сегашния етап най-важното нещо, което трябва да направим, е да се опитаме да издържим голяма част от задълженията си към колкото може повече наши контрагенти, за да няма спиране на доставки, запор на заплати. Ясно е, че при тази ситуация те винаги могат да направят запор на сметките ни и да не си получим работните заплати. Така че погасяването на задълженията на този етап е най-важното нещо, за да може болницата да функционира оптимално.