Милко Недялков: Казармата – една територия, свързана със съдбата на хиляди ловчалии, се предоставя на гражданите
Един от най-знаковите дни в новата история на Ловеч, 01 август 2014 г., в който общината официално стана собственик на бившата казарма в люляковия град, вече е факт. Това стана на официална церемония по връчването на ключа от министъра на отбраната Ангел Найденов на кмета Минчо Казанджиев. На събитието присъстваха и областният управител Милко Недялков, народният представител Димитър Горов, бивши командири на ловешката казарма и общественици. „Така днес Ловеч става свидетел на затварянето на страниците на военната история на казармата и пред нас остава отговорността за бъдещото предназначение на този исторически обект.“ Това заяви кметът Казанджиев, като допълни, че предстои обществено обсъждане за развитието на имота, на което думата имат гражданите.
„Това е преломен момент в развитието на Ловеч, една територия в сърцето на града, свързана със съдбите на много ловчалии, на много българи, се предоставя на гражданството на Ловеч.“ Така определи днешното събитие областният управител Милко Недялков. Той подчерта, че е много важна отговорността на ръководството на Ловеч да даде смели решения за бъдещето на казармата. И препоръча в имота да се намери достойно място на миналото, но той да се превърне и във функционално място за бъдещето на Ловеч.
„Теренът струва 5 млн. лв., но държавата го предоставя безвъзмездно, защото материалното отстъпва на намеренията да подкрепим усилията на местната и регионалната власт да създадат нещо ново и трайно“, посочи министър Ангел Найденов. Сега Ловеч получи възможност за нови архитектурни решения, развиващия съвременния облик на града, допълни министърът.
Пред журналисти Ангел Найденов посочи като успех на своето управление тенденцията на възстановяване на отбранителните способности, на техниката, на
ефективността и бойните качества на българските военнослужещи, както и повишаване на интереса за служене в българската армия. „От 1400 военнослужещи, напуснали в рамките на една година до юни 2013 г., сега са около 90 човека. Възражда се духът на
армията“, каза още министърът.
Решението да се прехвърли собствеността на ловешката казарма на общината взе Министерският съвет на 23 юли т. г. Бившият военен имот е на площ от 65 дка, в него има 46 сгради и 35 съоръжения. Той ще бъде преустроен в парк, музей, многофункционална обществена сграда и други съоръжения, осигуряващи устойчивото развитие на Ловеч.
Основните корпуси на ловешката казарма са построени през периода 1879-1881 г. по разпореждане на високопоставени руски офицери, същинското строителство е извършено от известния по онова време майстор Серафим от Дебър. В казармата е разквартирован 16-и пешиловчански полк, който остава тук до 1890 г. На негово място е настанен новосформираният 34-и Троянски пехотен полк, стопанисвал казармата до разформироването си през 1945 г.
През 1912 г. градската управа на Ловеч дарява безвъзмездно земята под казармата на Министерството на войната. През 1932 г. е положен основният камък на разширяването на обекта и преустройството му в сегашния вид.
От 1945 г. до 1963 г. в ловешката казарма са настанени различни военни формирования. След това в нея е разквартирован 75-и свързочен полк, който по-късно прераства в бригада, осигуряваща висшето държавно ръководство и върховното главно командване на България. Поделението, известно с военно-пощенски номер 42820, претърпява различни трансформации, като през 2009 г. е разформировано без приемник.