Корнелия Маринова предаде на медиите документ, от който е видно, че 500 000 лв. за ремонт на язовири са изплатени неправомерно
Народният представител Корнелия Маринова предаде на медиите в Ловеч документ, от който е видно, че 500 000 лв, отпуснати от Министерството на бедствията и авариите за ремонт на два язовира в ловешкото село Лисец са изплатени неправомерно, защото дейностите не са извършени. Експертизата била пусната в пощенската кутия на Маринова от неизвестен пощальон.
„Крайно време е да заговорим открито за подобни неща и те да придобиват необходимата публичност, защото някакъв гордиев възел е това и той трябва да бъде разсечен. Имаме инвеститор, строителен надзор, изпълнител, а къде са интересите на обществото, къде е очакваният резултат, къде е полезността на инвестицията – това остава неясно”, коментира Маринова.
По думите й документът е с предмет на дознание от 2010 г. и заключение от 2011 г. Тя изрази надежда, че медиите ще проявят интерес и ще проучат как стоят нещата с язовирите в ловешкото село Лисец, обектите, за които ставало дума в уличаващите документи. Тя припомни, че жителите на селото още тогава изразили мнение, че не е необходим този ремонт, но въпреки това той бил извършен и били усвоени близо 650 000 лв по документи. От експертизата, подписана от вещо лице към ЛОС, ставало ясно, че 500 000 лв от тях са разплатени неправомерно, защото дейностите, за които те били платени, не са извършени.
На брифинг Маринова коментира и участието си в изнесено заседание на комисията по образование в Разград, чиито член е тя. На нея са обсъждани преждевременното отпадане от училище на деца и децата билингви. „Зам.-министър Тенева изнесе данни за броя на децата, отпаднали от училище и напуснали страната само 6 месеца – те са 3350, стана дума за липсата на възможност да се следи тяхното движение. Това е проблем, по който трябва да се работи с още по-големи усилия, както по отношение на контрола, който инспекторатите по образование трябва да упражняват, така и по отношение на повече превантивна работа със семействата на малцинствата, защото големият проблем идва от там”, поясни народният представител.
Тя посочи пример с многодетно семейство от луковитското село Петревене, което има 14 деца. Според хора от селото те посещават училище, преминават от клас в клас, но реално само едно от тях е грамотно. Сигнал за това бил подаден в приемната й, а тя от своя страна се ангажирала да го внесе в РИО. „Това е въпрос, който не трябва да бъде пренебрегван, толкова години се инвестират огромни средства за интеграция на тези малцинства и ако такива са резултатите, то не бива да се премълчава това”, заяви Корнелия Маринова.
Тя за пореден път изрази възмущението си, че публични средства се разпределят неефективно, като даде пример с физкултурен салон в град Ловеч, който е спрян от експлоатация. „Защо не бе предвиден този салон за осигуряване на средства от публичната инвестиционна програма, а има пари и в Министерството на младежта и спорта. Заделят се средства за нови спортни площадки, а за затворени физкултурни салони не”, коментира Маринова, и посочи община Тетевен, за която бяха осигурени 150 000 за спортни площадки в селата Глогово, Градежница и Галата. „В община Ловеч парите, които ще бъдат нужни за салоните и оборудването са 278 000, тоест ако разпределим тези 150 000 лв за училищата, ще стигнат за 21 училища. Категорични сме, че този публичен ресурс не се разпределя според интересите на общността, с тези 150 000 лв можехме реално да задоволим много повече потребности. ГЕРБ това иска – публичност, прозрачност и да се решават проблемите на по-широк кръг от участници в целия образователен процес. Защото има връзка между материалната база и качеството на образованието”, каза в заключение народният представител от ГЕРБ.