В Деветашката пещера вече монтирана информационната табела „Виж повече ЗА прилепите“ на фондация „Биоразнообразие“
Стартира финалният етап на проекта на Българска Фондация биоразнообразие „Виж повече ЗА прилепите“, финансиран по ежегодната дарителска програма на Мтел – Мтел Еко Грант. Инициативата е част от социално-отговорната политика на компанията и осигурява безвъзмездно финансиране на проекти в областта на екологията. В момента се извършва монтажа на информационни табели пред десет популярни туристически дестинации, сред които 9 от облагородените пещери и Деветашката пещера.
Деветашката пещера е едно от трите най-важни убежища за хибернация на прилепи в Европа! Тук зимува колония от над 35 000 екземпляра от видовете пещерен дългокрил, дългопръст нощник, голям подковонос и ръждив вечерник. В България се радваме на 33 от срещащите се в Европа 35 вида прилепи, а целогодишно пещерата се обитава от общо 15 вида. Всички прилепи у нас са защитени от Закона за биологичното разнообразие, като 4 от срещащите се в Деветашката пещера видове са включени в Световния червен списък: пещерният дългокрил, дългопръстият нощник, южният подковонос и подковоносът на Мехели.
В табелата няма да откриете забрани и страшни стратистики. Зад „Вижте повече ЗА прилепите“ седи идеята за провеждането на една изцяло положителна кампания. Табела-прилеп с разперени криле приканва посетителите да „видят повече“. Едва по-късно те ще научат, че в действителност най-големите прилепи в света имат размах на крилете с реалния размер на табелата. Следва въпросът „Какво е общотото между прилепите и…“, който провокира читателите да сравнят летящите бозайници с друго добре познато животно или предмет и така да открият уникални факти за прилепите, които може би никога не са знаели, но сега вече никога няма да забравят.
Вижте повече на входа на Деветашката пещера, а скоро ще е достъпен и сайтът на проекта zaprilepite.biodiversity.bg, от където ще можете да надникнете още по-дълбоко в света на Вашите нови приятели – прилепите.