Юнал Мъстънов: Има голям напредък в ромската интеграция в Ловешко
Изключително положителен резултат се наблюдава в приоритет „Образование“
Областният съвет за сътрудничество по етнически и интеграционни въпроси(ОССЕИВ) заседава днес, 27 ноември, в зала 101 на Областна администрация – Ловеч. На заседанието присъстваха представители на осемте общини от областта и представители на институциите, ангажирани с интеграционната политика.
ОССЕИВ е консултативен и координиращ орган, подпомагащ областния управител при провеждане политиката по етническите и интеграционни въпроси. През м. ноември 2012 г. е проведено заседание на ОССЕИВ, на което са представени подходите, приоритетите, водещите принципи и хоризонтални аспекти, цели, механизми за изпълнение и мониторинг на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите 2012-2020 г.(НСРБИР). На заседанието са обсъждани и задачите, които предстоят във връзка с осъществяване на процеса на областно планиране, както и начините на взаимодействие, осъществяването на координация и съгласуваност на действията за изготвяне на необходимите планови документи.
На 30.01.2013 г. е проведено заседание на ОССЕИВ, в рамките на което членовете на ОССЕИВ, със Секретариата на НССЕИВ към МС, са съгласували разработения проект на Стратегия на област Ловеч за интегриране на ромите 2012-2020 г. с общински планове за действие. Осемте общини от областта са приели проекта с решения на Общински съвет.
Във връзка със задължението на държавите-членки на ЕС периодично да предоставят информация на ЕК за напредъка по изпълнението на националните стратегии за интегриране на ромите. Докладът, изготвен от експерти на Областна администрация на база информация от общините, е направен по приложения конспект, изготвен от ГД „Правосъдие“ на ЕК. В него са включени 6 приоритетни области: Образование, Заетост, Здраве, Жилища, Борба срещу дискриминацията и Финансиране.
В съдържанието на всеки един приоритет са поместени разделите: Действия, предприети от 2011 г. насам; Въздействие на мерките; Планове за периода 2014-2020 г.; Добри практики и Поуки.
Най-пълна и изчерпателна е информацията на общините Летница, Луковит и Троян.
Изключително положителен резултат се забелязва в приоритет „Образование“ чрез разработване и реализиране на различни програми и проекти. През 2012/2013 г. по ОП „Развитие на човешките ресурси“, проект „Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес“ са работили 4 средищни училища в област Ловеч. Напредък се отчита в намаляване броя на неизвинените и извинените отсъствия при децата от етническите малцинства за учебната 2012/2013 г., както и намаляване на броя на необхванатите и отпадащите, подлежащи на задължително обучение деца и ученици от социално слаби семейства в общините Летница и Троян.
Активно се работи за приобщаване на родителите роми към образователния процес. Осигурена е заетост на лицата с ромски произход чрез включване в различни програми, проекти и насърчителни мерки. По НП ,,Активиране на неактивните лица“ към настоящия момент в 3 дирекции ,,Бюро по труда“ от област Ловеч работят 3 ромски медиатори. В НП „От социални помощи към осигуряване на заетост“ са включени 327 безработни роми, а 111 по схеми на ОП „Развитие на човешките ресурси“.
Провеждат се кампании относно повишаване здравната култура на ромското население, включване в здравно профилактичните програми, организирани от институциите. През предстоящия програмен период се очаква общините да кандидатстват по нови проекти и програми.
Като добри практики могат да се отбележат: кампанията „Равен старт“, реализирана по проект „За децата на община Летница – с грижа и отговорност“, чиято цел е била да се съберат дрехи, обувки и учебни пособия за семействата в риск; назначаване на лицa от ромски произход на длъжност „Здравен медиатор“ по проект „ Подобряване на здравния статус на ромските общности в Централна и Източна Европа“; изнасяне на здравно-профилактични беседи в училище „Иван Хаджийски“, гр. Троян от психолог на Регионална здравна инспекция; осигуряване на безплатен транспорт до детски градини, училища и обещежития на деца от ромски произход и др.