Корнелия Маринова участва в кръгла маса за професионалното образование в Пловдив
Народният представител Корнелия Маринова участва през уикенда в кръгла маса на тема: „Добри практики за подобряване на качеството и резултатността на професионалното образование и обучение в България”. Форумът бе организиран от ГЕРБ и се проведе в Пловдив.
Изключително важните въпроса бяха подробно дискутирани от експерти в сферата. Народният представител Милена Дамянова, зам.-министър в МОМН в кабинета на Борисов, представи професионалното обучение в България – настоящи и бъдещи перспективи.
Глобалните въпроси пред професионалното образование и обучение и младежката заетост бяха коментирани след лекция на българския евродепутат Моника Панайотова, член на Комисията по култура и образование и зам.-член на Комисията по сигурност и отбрана.
Бившият министър на труда и социалната политика Тотю Младенов разви тезата си, че качествено професионално образование и обучение гарантира по-добра заетост. Тя бе подкрепена и от народния представител Светлана Ангелова, също лектор на форума.
Младите хора, завършили професионално обучение по дуалната система в Германия, са социално стабилни от ранна възраст, те създават семейства на около 22 години, с което допринасят за решаване на демографския проблем, плащат данъци и осигуровки, имат здрави семейства и активно участват в обществения живот. Това сподели немският предприемач Бертрам Ролман във втория ден от работата на кръглата маса.
Бертрам Ролман е управител на голямо предприятие от леката промишленост в Гоце Делчев и вече няколко години прилага германската дуална система за професионално образование и обучение. За целта той е изградил сертифициран център, в който младежи от региона придобиват специалност „оператор в шевното производство” по тази система, според която 33 % от обучението е теория, а 67 % – придобиване на практически знания. „Нашите ученици са млади хора, които по различни причини са отпаднали или не са продължили образованието си. Ние им даваме фундаментални знания по общообразователни и специализирани предмети, а освен това изучават активно и немски език” – заяви Бертрам Ролман. Той уточни, че обучението е 3-годишно, а след това младежите веднага могат да започнат работа в предприятието. Професионалното обучение не е конкурент на професионалните гимназии, категоричен бе немският инвеститор. Според него за по-ефективното му прилагане е необходимо да се направят промени в Кодекса на труда и други законодателни инициативи, както и стратегия за финансиране на дуалната система за обучение на държавно ниво. За целта е необходим ангажимент и на браншовите организации, които да координират потребностите на бизнеса от професии и да играят ролята на координираща структура между бизнеса и Министерство на образованието.
Директори на професионални гимназии от цялата страна споделиха своите проблеми, опит и добри практики. Според тях в последните години нараства интересът на бизнеса към тези училища и към сътрудничеството с тях. От огромно значение е учебната практика да се провежда в реална работна среда, заявиха представителите на учебни заведения.
Общинският съветник от ГЕРБ в Столичния общински съвет Мита Георгиева запозна присъстващите с предприемачеството като алтернатива за реализация на младите хора. Според нея изучаването на предприемачество дава опит и самочувствие на младежите сами да започнат свой бизнес.
Председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева бе категорична, че споделеният опит е изключително важен. Тя акцентира върху необходимостта да се обърне специално внимание на подготовката на бъдещите учители по професионално обучение, както и на квалификацията на преподавателите от тези училища. Според нея трябва да се сложи край на някои остарели законови уредби. Другите акценти, върху които активно трябва да се работи е модернизирането на базата за обучение и осъвременяване на програмите.
Участниците във форума, организиран от ПП ГЕРБ, бяха единодушни, че той е успял да събере опита на професионалните училища, загрижеността на бизнеса за нови кадри, законодателите в лицето на народните представители, работодателите и синдикатите.
„Необходимостта от здрава връзка между бизнес и училище сме коментирали не веднъж. Много училища, които обучават в различни професионални направления вече работят по проекти, и този процес трябва да се активизира още повече и да се развива, защото това е един от начините да се справяме с младежката безработица. Още по-активната роля на бизнеса само ще подпомогне този процес”, коментира след участието си в кръглата маса Корнелия Маринова. Тя е категорична, че целият този процес трябва да се облече в Закона за професионалното образование и обучение, поради което парламентарната група на ГЕРБ е внесла проект за изменение и допълнението му. Този закон би бил приложим обаче, само при приемане на Закона за предучилищно и училищно образование, те са неразривно свързани, подчерта още Маринова.