В Ловеч откриха най-голямата батерия за съхранение на електроенергия в Европейския съюз  

Министърът на енергетиката Жечо Станков беше в Ловеч, където участва в откриването на най-голямото локално съоръжение за съхранение на електроенергия в Европейския съюз – батерия с капацитет близо 500 мегаватчаса. Репортаж ще излъчим днес по радио Зетра и ТВ Зетра.

Ето какво каза в Ловеч министър Жечо Станков:

Зад мен виждате най-голямата инсталация не само на територията на Северна България, не само на територията на България, но и на територията на целия ЕС. Батерия с капацитет близо 500 MWh, която изцяло удовлетворява нуждите на региона и е първа стъпка към нещо голямо, което сме си поставили за цел – не само 500 MWh, а 10 000 MWh да имаме в рамките на следващата година, готови и работещи. Именно такива съоръжения създават сигурност – на първо място за системата, а на второ място дават шанс ниската цена на тока, която виждаме в обедните часове, когато слънцето грее силно, да бъде пренесена и в следобедните часове. Така ще гарантираме устойчивост на цените както за домакинствата, така и за бизнеса, без да се предизвикват инфлационни процеси, свързани с електроенергията. Напротив – сигурна, достъпна енергия. Това е технологията, това е перспективата, за която работим. Радвам се, когато държавата и бизнесът гледат в една посока – тогава нещата се случват.


За механизма за компенсации:

Работим вече няколко месеца с колегите от индустрията. Държавата винаги е носила отговорността да запази работните места в страната и компаниите да съхранят своите пазари в чужбина. Запазването на конкурентоспособността на бизнеса е основен приоритет.

В момента сме на финалната права – разглеждат се няколко сценария. Очаквам в рамките на следващите две до три седмици да имаме детайлен доклад с всички възможни варианти и средства, чрез които да продължат компенсациите. Лично моята визия е следната: да имаме компенсации за тежката индустрия, които да гарантират запазването на работните места както в Европа, така и на други континенти. Да имаме автоматичен механизъм, който да предпазва всеки – от фризьорката, през хлебаря, до най-малкия производител. Този механизъм трябва да гарантира, че ако цената на електроенергията надхвърли определени нива – например 220 лв., той ще се задейства за всички едновременно и ще защитава домакинствата в дългосрочен план. Целта е високата цена на електроенергията да не се прехвърля върху стоките и услугите, които всички ние потребяваме.

В момента, в който получа този механизъм на хартия – с всички възможни варианти – веднага ще започнем преговори с ЕК, ще го огласим и пред вас, медиите, за да бъде достъпен. Надявам се в кратки срокове, след одобрение от Комисията, той да влезе в сила. Ще направим всичко възможно това да се случи със задна дата, така че, ако по време на нотификацията е имало временни пикове в цените, които са били непоносими за българските потребители, те да бъдат компенсирани.


За компенсациите на домакинствата:

Тази методика е изцяло готова. Реално за битовите потребители не се променя нищо. Това, което поехме като ангажимент, е запазване на цената за битовите потребители, определена от държавата. Единственото, което се променя, е механизмът.

Преди компенсирахме НЕК, която предоставяше енергията на крайните снабдители. Сега субсидиите ще се предоставят директно на домакинствата. Ако сметката на едно домакинство е била 150 лв. преди реформата, не се очаква да има съществени – или въобще каквито и да било – промени. Реално компенсираме сметките по същия начин, както и преди.


За „Боташ“:

Посещението на Бойко Борисов в Турция за пореден път доказа, че той е най-разпознаваемата политическа фигура в чужбина. За него са отворени всички врати и може да организира срещи на високо ниво с всички държавни ръководители, включително и с президента Ердоган.

Основната част от разговорите беше свързана със сигурността на границата, но също така вече сме стартирали разговори с колегите от турска страна – първоначално на техническо ниво между компаниите „Боташ“ и „Булгаргаз“, за да видим как можем да подобрим позицията на българската страна. Защото към момента плащаме по 1 050 000 лв. на ден.

В сравнение с предходната година, тази година ще платим с 20 млн. повече заради включени в договора инфлационни корекции, базирани на ноемврийските коефициенти от американските индекси. Така че тази година не просто 2 млн., а плащаме по 1 050 000 лв. на ден. Догодина се очаква сумата да нарасне до 1 100 000 лв. на ден.

Първоначално прогнозата беше, че договорът с „Боташ“ ще струва 4,2 млрд. лв., но ако добавим всички инфлационни компоненти в рамките на тези 13 години, за които е сключен, сумата може да нарасне до 6 млрд. лв. – непосилна тежест за българската енергетика.

В момента се водят преговори на техническо ниво. Единственият начин да се преборим за по-добри условия е чрез нов механизъм. В никакъв случай не обвиняваме турската страна – договорът е бил еднолично подписан от българската страна, по време на служебно правителство, което е имало мандат от едва 3-4 месеца. Въпреки това е подписан дългосрочен договор за 13 години – без клауза за прекратяване, което е най-страшното. Единственият начин за прекратяване на договора е държавата да изплати 4,2 млрд. лв.

На нас се падна тежката задача да търсим решение. Поставете се в обувките на колегите от турска страна – те имат страхотен договор. Затова трябва да намерим механизъм, който да подобри позицията както на българската, така и на турската страна, за да постигнем по-добри условия и да спрем ежедневното обезкръвяване на българската енергетика с 1 050 000 лв. дневно. Стремим се това да се случи възможно най-бързо, за да не се трупат допълнителни разходи.