Ловеч – символ на знанието и европейското бъдеще чрез образование
Ловеч е символ на култа на българите към знанието, с което България е за пример в Европа. Това каза генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев при откриването на местната конференция в Ловеч по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, който Агенцията изпълнява с подкрепа от Европейската комисия (ЕК).
„Ловеч е мястото, където българите отдават почит на знанието – една национална ценност, с която България е за пример в Европа“, подчерта Вълчев. Той припомни дългогодишния принос на ловешките кореспонденти за популяризирането на значими събития и инициативи в региона.
Кметът на община Ловеч Страцимир Петков акцентира върху разширените международни контакти на града в последните години. Посланиците на Германия и Франция посетиха Ловеч по повод първия Twin Towns Festival – инициатива, която може да прерасне в по-широк Twin Towns and Friends Festival. „Ловеч се развива и търси нови възможности чрез образование и инвестиции“, каза Петков.
Областният управител Дора Стоянова отбеляза, че знанието трябва да се разглежда широко – през историята, изкуствата, езиците, кулинарията, туризма. „Това, което ще споделят участниците днес, ще даде нови знания за нашата община“, посочи тя.
Регионалната образователна среда също бележи силен напредък. Кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева отчете, че над 5,5 млн. лева са инвестирани в образователна инфраструктура в общината. „Образованието е приоритет, който заема около 60% от бюджета за делегираните държавни дейности“, заяви тя.
Подобна активност се наблюдава и в Луковит, където, според зам.-кмета Цветенка Хаджиева, почти всяка образователна институция е обновена. „Инвестираме три милиона лева в нова детска градина в най-голямото село в общината“, съобщи тя.
В Ловеч продължават проектите за подобряване на образователната инфраструктура. Директорът на дирекция „Проекти, програми и инвестиции“ Свилен Андреев обяви, че се изпълняват два значими проекта – реконструкция на СУ „Тодор Кирков“ и ремонт на Центъра за подкрепа на личностното развитие – ученическо общежитие в кв. „Здравец“.
Експертът от Областния информационен център в Ловеч, инж. Мариана Бандрова, посочи, че 66 проекта са изпълнени или в ход по европейски програми, с обща стойност близо 59 млн. лв., от които над 51 млн. са безвъзмездна помощ.
Качеството на образованието зависи от средата и подхода към учениците, подчерта д-р Иваничка Буровска от Регионалното управление на образованието. „Децата трябва да учат чрез правене и преживяване, не само чрез теория“, заяви тя.
Доц. д-р Никола Драганов, директор на Техническия колеж в Ловеч, изтъкна нуждата от по-практическо обучение още в средното образование. „Младите хора трябва да останат в Ловеч, да работят и да инвестират тук“, каза той.
Националната професионална гимназия по ветеринарна медицина в Ловеч реализира над 20 проекта, разкри директорът Габриела Георгиева. Новият Център за високи постижения ще предлага обучение в клинична, лабораторна и технологична среда, както и условия за спорт и отдих, с обща инвестиция от 3,4 млн. лв.
В Тетевенската професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ мобилностите по програма „Еразъм+“ са традиция от 2008 г. Директорът инж. Златина Каталиева подчерта, че чрез европейския опит учениците добиват нови знания и умения, а училището работи за създаване на уникална, модерна образователна среда.
Ралица Попова от сдружение „Знание“ – Ловеч, добави, че най-добре се учи чрез преживяване. Тя представи инициативата „Форум театър“, която съчетава изкуството и образованието по нестандартен и ефективен начин.
Конференцията в Ловеч още веднъж подчерта ключовата роля на знанието като двигател на развитието – не само на местно, но и на национално и европейско ниво.