В Ловешко има ръст на работници от Узбекистан, Непал, Индия и Киргистан
Дейността на дирекция „Инспекция по труда“ – Ловеч, на заседание на областния съвет за тристранно сътрудничество, бе докладвана от директора Даниел Колев, който оглавява институцията от август 2024 г. Институцията изпълнява контролна дейност по спазване на трудовото законодателство; упражнява специализирания контрол по спазването на Закона за здравословни и безопасни условия на труд, Закона за насърчаване на заетостта, на законодателството, свързано с изпълнението на държавната служба, и правата и задълженията на страните по служебното правоотношение и на други нормативни актове; дава сведения и технически съвети на работодателите и на работниците и служителите за най-ефективните методи за спазване на трудовото законодателство и по прилагането на Закона за насърчаване на заетостта.
През периода 01.01.2024 – 30.09.2024 г. са направени проверки на цехове за производство на керамични изделия, фирми за търговия с горива и смазочни материали, фирми за техническо обслужване и ремонт на автомобили, складове за дървен материал, строителни обекти. Установени са нарушения, свързани с предоставяне на работна сила без сключени трудови договори. Проверено е наличието на осигурени от работодателя лични предпазни средства и използването им от работниците. Най-често констатираните нарушения са при работа на височина – необезопасени скелета и стълбищни рамена, работа без лични предпазни средства. Съставени са актове на работодатели за допускането на строителните обекти на хора, които не използват постоянно по време на работа, лични предпазни средства за глава – каски. На нарушителите работници също са съставени актове.
През отчетения период се наблюдава повишаване на броя заявления за работа на непълнолетни във връзка с дуалното обучение: „ВОСС – аутомотив“ ЕООД – с. Баховица, „Хармония“ ТМ – гр. Тетевен, „Калинел“ ЕООД – гр. Троян и Бони Месокомбинат Ловеч АД.
Констатирано е увеличаване на броя чужденци от трети държави – Узбекистан, Непал, Индия и Киргистан в различни икономически дейности – хотелиерство, ресторантьорство, производство на облекло, производство и преработка на месо, растениевъдство, животновъдство през деветмесечието на 2024 г.