3925 са децата и учениците в община Ловеч, разпределени в 183 групи и паралелки в 15 училища – 11 общински, три държавни и едно частно, две са полудневните групи за задължително предучилищно образование. Днес в клас влязоха 3819 от тях. 272-ма са първокласници. Навсякъде в училищата имаше тържества за първия учебен ден.
Новата учебна година в ОУ „Проф. Димитър Димов“ откри кметът Страцимир Петков. Той сподели, че това е и неговото училище, влязъл е в тази сграда 10-годишен. И тогава нямаше физкултурен салон, и сега няма, каза кметът и поясни, че предстои поставяне на нова ограда. Той допълни, че заради дълго проточилата се сага със спортната инфраструктура по Коледа лично от него ще има реверанс към ученици и учители, но засега запази в тайна какъв ще е той. Кметът пожела на децата да бъдат здрави и любопитни, да създават приятелства, които ще останат за цял живот.
Днес ОУ „Проф. Димитър Димов“ прие ученици за 61-ви път. Директорът Любомир Христов изтъкна, че образованието е най-голямата ценност. Той посочи, че в училището по спечелен проект за 250 хил. лв е изграден модерен СТЕМ център, оборудвани са кабинети, създаден е и специален кабинет по музика.
По-късно през деня кметът Петков поздрави ученици, учители и родители на откриването на новата учебна година и в Частното основно училище „Св. Седмочисленици“. Създадено преди пет години като начално, днес то приветства и своите петокласници, вече в новата си сграда. Вярвам, че ще успеем за утвърдим нашето училище и да повишим доверието към нас от нашите съграждани, коментира директорът Иванка Хинкова. Това училище нямаше да се случи без доброто начало, поставено от Ловчанския митрополит Гавриил, допълни тя. Училището е уникално, явление в България и чудо в Ловеч, заяви кметът Петков. Като второ чудо той определи изографисаният вече катедрален храм в центъра на града. Пожела на Ловчанския митрополит Гавриил здраве и сили, за да сторят заедно трето чудо – изграждане на раннохристиянски храм на Ловешката крепост. Децата призова да бъдат любознателни, последователни, да имат много любов и вяра.
15 са първокласниците в частното православно училище, общо 58 са неговите възпитаници. Сред тях и осем ученици в пети клас, и 12 деца в групата за задължително предучилищно образование. Тук се изучават всички предмети по програмите на Министерството на образованието и науката и отделно християнска нравственост и вероучение. Стараем се характерът на възпитателния процес да бъде на добронравие и любов, каза Дядо Владика, който отслужи и тържествен водосвет. „Пожелавам Господ да продължи да ни помага и училището да дава достойни граждани и добри членове на Българската православна църква. Когато духовното образование се съчетава с интелектуалното, тогава човек ще бъде на високо ниво“, подчерта митрополитът. Той благодари на правителството за предоставената сграда и за отпуснатите средства, на общината и областния управител, на дарителите.
От днес знанието и родолюбието ще се преподават достойно в образователна среда, отговаряща на качествените изисквания, изтъкна и началникът на Регионалното управление на образованието д-р Иваничка Буровска.
Един кмет се вълнува и от първокласниците, и от реализирания държавен план-прием в 8. клас, но и от студентите, които прекрачват прага на едно висше учебно заведение, каза Страцимир Петков и на откриването на 35-ата академична година в Техническия колеж. Там е регистриран ръст на студентите, над двеста постъпват сега в специалностите „Автомобилна мехатроника“, „Електротехника“ и „Компютърни системи и технологии“. Образованите хора са смели, успешни и свободни, заяви кметът, пожелавайки на добър час. Не спирайте да мечтаете и да следвате мечтите, а ние ще ви помогнем да преминете по трудните пътища на знанието, прикани и директорът на Колежа доц. д-р инж. Никола Драганов. Той отбеляза, че все повече завършили висше образование в Колежа оценяват годините си тук като инвестиция за бъдещо развитие.
Зам.-кметът на Община Ловеч д-р Алдин Начков откри учебната година в ОУ „Васил Левски“ – Ловеч, и в Профилираната природо-математическа гимназия, а зам.-кметът Цветелин Винчев в Професионалната гимназия по механоелектротехника и в ПЕГ „Екзарх Йосиф I“.